Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Neneh Cherry, legendy lat 90. powrót do przyszłości. ZDJĘCIA

16 marca 2014, 18:25
– Mam alergię na rzeczy oczywiste – tak odpowiedziała artystka dziennikarce serwisu Pitchfork, poproszona o podsumowanie kariery. To zdanie chyba najlepiej wyjaśnia, dlaczego Cherry – po nagraniu zaledwie trzech płyt, u szczytu popularności – w połowie lat 90. nagle zrezygnowała z dalszych sukcesów. Wynika ono z doświadczeń, jakie wyniosła z dzieciństwa spędzonego w hipisowskiej komunie w Szwecji u boku swego ojczyma, legendarnego jazzmana Dona Cherry’ego, z którym podróżowała między Europą i Ameryką. Można je również potraktować jako motto jej twórczości – ciągłych poszukiwań muzycznych, które doprowadziły ją od grania post punku w damskich zespołach, wspierania rozwoju sceny triphopowej, promowania hip-hopu w Anglii i przenoszenia world music do mainstreamu, aż do ubiegłorocznej współpracy ze skandynawskim freejazzowym triem The Thing. A wreszcie do nagrania – przy udziale Kierana Hebdena, brytyjskiego muzyka elektronicznego ukrywającego się pod pseudonimem Four Tet – nowego albumu "Blank Project"
– Mam alergię na rzeczy oczywiste – tak odpowiedziała artystka dziennikarce serwisu Pitchfork, poproszona o podsumowanie kariery. To zdanie chyba najlepiej wyjaśnia, dlaczego Cherry – po nagraniu zaledwie trzech płyt, u szczytu popularności – w połowie lat 90. nagle zrezygnowała z dalszych sukcesów. Wynika ono z doświadczeń, jakie wyniosła z dzieciństwa spędzonego w hipisowskiej komunie w Szwecji u boku swego ojczyma, legendarnego jazzmana Dona Cherry’ego, z którym podróżowała między Europą i Ameryką. Można je również potraktować jako motto jej twórczości – ciągłych poszukiwań muzycznych, które doprowadziły ją od grania post punku w damskich zespołach, wspierania rozwoju sceny triphopowej, promowania hip-hopu w Anglii i przenoszenia world music do mainstreamu, aż do ubiegłorocznej współpracy ze skandynawskim freejazzowym triem The Thing. A wreszcie do nagrania – przy udziale Kierana Hebdena, brytyjskiego muzyka elektronicznego ukrywającego się pod pseudonimem Four Tet – nowego albumu "Blank Project" / Media
Dzieciństwo spędziła w otoczeniu legendarnych jazzmanów, młodość wśród gwiazd muzyki pop na listach przebojów, a potem słuch o niej zaginął. 49-letnia wokalistka Neneh Cherry wydaje pierwszy solowy album od czasu wielkiego przeboju "7 Seconds" z Youssou N'Dourem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
Neneh Cherry Youssou N’Dour Blank Project

Powiązane

Reklama

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama

    Zobacz więcej

    Reklama