Sixto Rodriguez pierwsze koncerty dał w latach 60. ubiegłego wieku w barach i klubach rodzinnego Detroit. To właśnie w tym mieście artysta zarejestrował dwa studyjne albumy – "Cold Fact" (1969) i "Coming from Reality" (1971). Niestety, wydawnictwa przeszły wówczas bez echa, a muzyk postanowił skoncentrować się na innych dziedzinach, kończąc filozofię na Wayne State University.

Reklama

W międzyczasie muzyka Rodrigueza zyskała status kultowy w RPA, z czego sam artysta nie zdawał sobie sprawy. Plotkowano również, że autor kompozycji, które szczególnym uznaniem cieszyły się wśród tamtejszych muzyków i aktywistów opowiadających się przeciwko apartheidowi, nie żyje. Pod koniec lat 90. XX wieku fani z RPA odnaleźli jednak Rodrigueza, a to zaowocowało wznowieniem jego muzycznej kariery.

Historia Sixto Rodrigueza została opowiedziana w 2012 roku w nagrodzonym Oscarem filmie dokumentalnym "Searching for Sugar Man", dzięki któremu artysta wreszcie zyskał sławę na całym świecie.

Reklama

Rodriguez wystąpi 14 lipca w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu i 16 lipca w Operze Leśnej w Sopocie. Bilety na koncerty trafią do sprzedaży w najbliższy poniedziałek, 14 marca, o godzinie 10.