W programie festiwalu znajdzie się łącznie 40 różnorodnych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, w tym koncert główny z udziałem gwiazd muzyki z Polski i zza granicy, którzy wystąpią w tzw. kolektywach. Na program imprezy złożą się ponadto wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie i animacje dla dzieci. Z okazji festiwalu Rzeszów odwiedzi łącznie 150 artystów z 10 krajów.

Reklama

Będzie to 6. edycja Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Stadion jest częścią większego projektu – Wschód Kultury obejmującego trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok. Stadion odbędzie się w Rzeszowie po raz szósty, ale po raz czwarty będzie częścią Wschodu Kultury.

Stadion oficjalnie otworzy w czwartkowy wieczór spektakl "Preludium Słowiańskie", który przy Fontannie Multimedialnej pokaże grupa Art Color Ballet. Artyści przy udziale muzyki, tańca, pieśni, bodypaintingu (sztuka malowania ciała) i światła UV przedstawią widowisko będące współczesną interpretacją świata prasłowiańskiego, z bogactwem jego wierzeń i obrzędów.

Największym wydarzeniem Stadionu będzie koncert główny, który co roku przyciąga tysiące widzów i stał się już kulturalną wizytówką miasta. Drugiego dnia imprezy, w piątkowy wieczór na scenie ustawionej na Stadionie Miejskim w Rzeszowie zagrają międzynarodowe kolektywy. Publiczność będzie mogła usłyszeć w niecodziennych duetach takich artystów jak: Natalia Nykiel i Golden Parazyth z Litwy, Dawid Kwiatkowski i The Hardkiss z Ukrainy, Skubas i Jono McCleery z Wielkiej Brytanii oraz Sarsa i Green Room & Dato Lomidze z Gruzji.

Reklama

Koncert otworzy występ Korteza wraz z zespołem, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Within Temptation, z którym, w ramach kolektywu, wystąpi Piotr Rogucki.

Muzycznym wydarzeniem festiwalu będzie także koncert ukraińskiej artystki Jamali, laureatki Eurowizji 2016, który odbędzie się w sobotę wieczorem na Rynku, a jako support zagra folkowy zespół AtmAsfera z Ukrainy. Wśród muzycznych propozycji Stadionu znajdzie się jeszcze koncert Art Celebration: History of the Rhythm, w którym wystąpią tacy artyści jak Michał Urbaniak, Ten Typ Mes, Art Celebration Band, Dj Eprom, Te-tris, Numer Raz, Katarzyna Rościńska, Zbigniew Jakubek.

Mimo, że oficjalne otwarcie Stadionu odbędzie się w czwartek wieczorem, to już od rana odbywać się będą różne wydarzenia związane z festiwalem. Będzie można oglądać np. plenerową galerię sztuki w formie labiryntu "Marzenia Artysty"; pokaz ukraińskich animacji dla dzieci użyczonych przez Narodowe Centrum Oleksandra Dowżenki; czy muzyczno-wizualny performance Aleksandra Wnuka "Alarm".

Jedną z atrakcji pierwszego dnia imprezy będzie także przedstawienie "Romantyzm – Nowe Oczyszczenie", na który zaprasza rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o teksty polskich romantyków, ale został zaaranżowany w nowoczesnej, futurystycznej formie.

Niezwykłą atrakcją będzie również video mapping 3D "Światłem odbudowane", prezentujący architekturę Lwowa w formie video mappingu 3D inspirowanego fotografią artystyczną Aleksieja Iutina. Przez cały czas festiwalu odbywać się będą warsztaty fotografii techniką mokrego kolodionu; w ramach projektu „Twarze Miasta” rysowane będą portrety mieszkańców i turystów, które następnie zostaną sfotografowane i wydrukowane tworząc zarys herbu miasta - krzyż maltański.

Reklama

Program festiwalu uzupełni turniej tańca break dance, na który zostali zaproszeni artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz KISFF – International Short Film, czyli pokaz krótkometrażowych filmów reżyserów z Ukrainy i krajów Grupy Wyszehradzkiej.

W czasie Stadionu odbywać się będą też liczne spotkania autorskie, warsztaty. Nie zabraknie również propozycji dla dzieci, a wśród nich znajdą się animacje, warsztaty, wystawy, spektakle, gra miejska.

Europejski Stadion Kultury będzie pierwszą z trzech odsłon Wschodu Kultury. Kolejna - Inne Brzmienia Art & Music Festival - planowana jest w Lublinie w lipcu; a we wrześniu w Białymstoku odbędzie się Inny Wymiar.

Udział we wszystkich wydarzeniach Wschodu Kultury jest bezpłatny, impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.