Sziget odbywa się na kilkudziesięciu scenach na wyspie Starobudzińskiej na Dunaju, gdzie przygotowano dla gości w sumie 600 różnych programów z udziałem gości z ponad 100 państw. W środę największymi gwiazdami będą amerykański raper Kendrick Lamar i szwedzka piosenkarka Lykke Li, ale pierwszego dnia festiwalu do wyboru będzie w sumie około 50 koncertów.

Reklama

Na festiwalu będą też polskie akcenty: w czwartek wystąpi polsko-francuski zespół BeMy, a w piątek w namiocie folkowym zagra Kapela ze Wsi Warszawa, która na Sziget przyjeżdża już po raz kolejny.

Osoby chcące zapoznać się z muzyką węgierską będą mogły wybierać m.in. spośród koncertów operowych czy jazzowych w Domu Muzyki Węgierskiej, choć gospodarze zaprezentują swe najciekawsze zespoły na wielu scenach.

Chociaż na festiwalu króluje przede wszystkim muzyka, będzie też wiele innych atrakcji. W afro-łacińskiej wiosce reggae będzie można pójść na zajęcia jogi, na warsztaty capoeiry, a także lekcje tańca afro, samby, salsy, hip-hopu albo egipskiego tańca brzucha. W namiocie cyrkowym będzie zaś można obejrzeć teatry tańca, zespoły cyrkowe i grupy akrobatyczne.

W osobnym namiocie będą się odbywać projekcje najciekawszych filmów węgierskich. W programie są np. nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale film Ildiko Enyedi „Dusza i ciało” oraz najnowszy film Marty Meszaros „Zorza polarna”. W tym namiocie będzie można także przyjść na rozmowy z wieloma interesującymi osobami, np. biologiem i badaczem papug Marcellem Bovizem, fotografem Tordą Turcsanyem czy terapeutką muzyczną i piosenkarką Julianną Paar.

W namiocie teatralnym będzie można obejrzeć przedstawienia zespołów m.in. z Izraela, Słowenii, Estonii, Brazylii czy Kuby. Przez cały czas trwania festiwalu przedstawienia na świeżym powietrzu będzie dawać brytyjski teatr uliczny Wired Aerial Theatre.

W namiocie Węgierskiego Muzeum Narodowego tematem wiodącym będzie Wiosna Ludów 1848/49 r. Zostaną przedstawione losy kobiet uczestniczących w tych wydarzeniach, a także emigrantów, którzy opuścili swe kraje po stłumieniu zrywów z tamtych lat, będą gry i zabawy oraz wykłady.

Dzięki niskiemu stanowi wody w Dunaju na plaży, która znajduje się na wyspie, pomieści się w tym roku – jak zapewniają organizatorzy - tysiąc osób.

Według organizatorów w tym roku liczba gości festiwalu, który w zeszłym roku świętował swe 25-lecie, może przekroczyć 500 tys. i niewykluczone, że odwiedzi go 9-milionowy gość. Na podstawie sprzedanych biletów przewiduje się, że około 120 tys. osób przyjedzie z zagranicy, głównie z Wielkiej Brytanii i Holandii.

Sziget jest jednym z największych festiwali muzycznych w Europie. W zeszłym roku odwiedziło go około 450 tys. gości.