"Chcemy, żeby jubileuszowa edycja festiwalu miała godny przebieg. Była wolna od obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią" – powiedziała we wtorek dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie Zakia Cieślicka-Majka.

Reklama

Dodała, że "w związku z tym podjęto decyzję o jej odwołaniu". Festiwal najprawdopodobniej odbędzie się w przyszłym roku.

Sobczyk, która urodziła się w Tyczynie, była bardzo popularna w latach 60. i 70. ub. wieku. Artystka została zapamiętana dzięki piosenkom takim jak "Mały książę", "Biedroneczki są w kropeczki", "O mnie się nie martw", "Trzynastego".

Celem festiwalu jest popularyzacja jej twórczości. Organizowane od kilku lat przez samorząd Tyczyna przedsięwzięcie adresowane jest do solistów i zespołów wokalnych. Rywalizują oni w dwóch kategoriach wiekowych; od 10 do 15 lat oraz od 16 lat wzwyż.

Katarzyna, a właściwie Kazimiera Sobczyk urodziła się 21 lutego 1945 r.; była najmłodsza z czworga rodzeństwa. Mieszkała w Tyczynie i w pobliskiej Hermanowej. Rodzinne strony opuściła mając niewiele ponad trzy lata. Zamieszkała w Sianowie, a później w Koszalinie.

Reklama

Do Tyczyna przyjeżdżała na wakacje, a potem także wielokrotnie na koncerty. Po raz pierwszy koncertowała na początku lat 60. Nie dotarła na swój ostatni występ w tym mieście. Była już wtedy chora; w drodze do rodzinnego miasta poczuła się źle i musiała zrezygnować z dalszej podróży.

Debiutowała w 1961 r. w Koszalinie; występowała jako wokalistka miejscowego zespołu Biało-Zieloni. Dwa lata później z sukcesem wystąpiła na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Od 1964 do 1972 r. koncertowała z grupą Czerwono-Czarni, swoim mężem Henrykiem Fabianem Sawickim oraz zespołem Wiatraki. W 1979 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrała dwie płyty. Do kraju wróciła w 2008 r.

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu dwukrotnie zdobywała pierwszą nagrodę; w 1964 r. za przebój "O mnie się nie martw", a w 1965 r. za utwór "Nie wiem czy warto". Z kolei w 1966 r. za piosenkę "Nie bądź taki szybki Bill" otrzymała nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. W 1967 r. wyróżniono ją nagrodą publiczności za piosenkę "Trzynastego".

Reklama

W swojej karierze wylansowała także m.in.: "Był taki ktoś", "To nie grzech", "Cztery maki". Współpracowała m.in. z Ryszardem Poznakowskim, Jerzym Matuszkiewiczem, Januszem Kondratowiczem.

Zmarła 28 lipca 2010 r.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ dki/