22 sierpnia, sobota

  • godz. 17.00, Targ Węglowy - uroczyste odciśnięcie dłoni w Alei Gwiazd (Nina Hagen, Ian Gillan, Lech Janerka, Artur Rojek)
  • godz. 19.00, dziedziniec Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - koncert „Dziwny jest ten świat – przestrzeń wolności” (z udziałem: Ian Gillan z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Nina Hagen, Lech Janerka, Myslovitz, Fuldy Fullwood’s Tosh Meets Marley) -


„Głównym celem festiwalu jest umożliwienie szerokiej publiczności kontaktu z artystami znanymi widzom z mediów, czołowymi przedstawicielami kanonu polskiej kultury” – tak pisali organizatorzy przeniesionego trzy lata temu z Międzyzdrojów do Gdańska Festiwalu Gwiazd. Idea „cepeliowej” imprezy upadła po tym, jak w ciągu dwóch lat festiwal zamienił się w happening polegający głównie na rozdawaniu autografów przez zaproszone gwiazdy spacerujące po Starówce.

"FG nie w pełni spełniał nasze aspiracje" - przyznał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Miasto powołało w tym roku w jego miejsce nową imprezę Solidarity of Arts (www.solidarityofarts.pl), która ma za pomocą sztuki wskazywać na wolnościowe tradycje miasta. Wyrzucając do kosza moralizatorskie banały, warto wybrać się na sobotni koncert „Dziwny jest ten świat - przestrzeń wolności” na Targu Węglowym w Gdańsku z kliku muzycznych powodów. Jego główne danie to koncert wokalisty grup Deep Purple i Black Sabbath Iana Gillana w specjalnym projekcie z towarzyszeniem Wielkiej Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej. Tym występem Gillian rozpocznie swoją solową europejską trasę. W koncercie udział wezmą też ekscentryczna niemiecka piosenkarka i aktorka Nina Hagen, założyciel jednej z najważniejszych formacji polskiego rocka Klaus Mitffoch, Lech Janerka oraz Artur Rojek i jego Myslovitz.

W części filmowej imprezy w tym tygodniu będzie można zobaczyć dokumenty Andrzeja Fidyka „Yodok stories” i „Dzieci Ireny Sendlerowej”, którego pokaz uświetnią reżyser John Kent Harrison oraz aktorki Anna Paquin i Marcia Gay Harden.

Początek września to dwa inne ważne wydarzenia Solidarity of Arts. Pierwszego września w Bazylice Mariackiej odbędzie się koncert poświęcony 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznicy obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej pod batutą jednego z najwybitniejszych światowych dyrygentów Nevilla Marrinera. Ostatni mocny akord festiwalu to koncert Michaela Nymana (autor muzyki do ponad 70 filmów, w tym „Fortepianu”, i większości obrazów Petera Greenewaya) i Motion Trio trzeciego września. Tego samego dnia kompozytor wraz z Leszkiem Możdżerem odcisną swoją dłoń w gdańskiej Alei Gwiazd.
Szczegółowy plan imprez znajdziecie na solidarityofarts.pl/wydarzenia/sierpień