W procesie, który rozpoczął się w marcu br., Małgorzata Wydrzycka-Niemen domaga się 50 tys. złotych zadośćuczynienia i odszkodowania oraz zakazu wykorzystywania utworu jej męża i włoskiej piosenkarki Faridy "Musica Magica" przez Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia oraz Krzysztofa Wodniczaka prezesa tego stowarzyszenia, który był w pewnym okresie menedżerem nieżyjącego artysty.

W lutym 2009 roku podczas koncertu poświęconemu pamięci Czesława Niemena w Poznaniu, zorganizowanego przez Brzmienia, włoska piosenkarka Farida wykonała utwór "Musica Magica", do którego muzykę skomponował Niemen. Włoszka zaśpiewała do oryginalnej ścieżki dźwiękowej (fonogramu), stworzonej przez kompozytora, na której był nagrany, oprócz muzyki również głos Niemena. Organizatorzy koncertu nie dostali zgody na upublicznienie tego nagrania od rodziny kompozytora.

To zachowanie miało naruszyć prawa autorskie i dobra osobiste pani Niemen, która jest główną spadkobierczynią spuścizny po Czesławie Niemenie. Utwór "Magica Musica" został nagrany, według zeznań córek Niemena, w 1990 lub 1991 roku w domowym studiu Czesława Niemena. Włoska piosenkarka Farida gościła tam przez dwa dni. Według młodszej córki artysty Eleonory, rodzina chciała, aby pierwsze publiczne wykonanie tego utworu przez Faridę w Polsce, miało miejsce podczas koncertu organizowanego przez jedną z ogólnopolskich telewizji, a nie podczas koncertu Stowarzyszenia Brzmienia w Poznaniu.


Druga z córek, Natalia Niemen, wyjaśniła, że rodzina nie zgodziła się, aby utwór "Musica Magica" wykorzystał podczas koncertu Krzysztof Wodniczak, do którego stracili zaufanie, m.in, po tym jak nie płacił tantiem ZAIKS-owi za wykorzystane podczas swoich imprez utwory Niemena. Według Natalii, podczas jednego z koncertów organizowanych przez stowarzyszenie Brzmienia i Krzysztofa Wodniczaka sprzedawano też pirackie płyty z muzyką jej ojca.

Krzysztof Wodniczak twierdzi, że miał prawo wykorzystać ten utwór podczas koncertu, bo był on własnością autorki tekstu Faridy, która wraz ze wszystkimi prawami otrzymała go od Niemena w prezencie.

"Ten utwór był darem Niemena dla Faridy i dlatego mogła ona tym nagraniem dysponować, a mam od niej pismo, że ja mogę ten utwór wykorzystać i multiplikować w ograniczonym zakresie" - mówił podczas pierwszej rozprawy w sądzie Wodniczak.

Włoska piosenkarka zostanie przesłuchana w tym procesie jesienią. Kolejna rozprawa zaplanowana została na 8 września br.

Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia jest organizacją non profit, która zajmuje się organizacją imprez kulturalnych, wydaje też bezpłatne czasopismo "Brzemienia".

Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki w 1939 roku. Stał się legendą polskiej piosenki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów: Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Był jedną z największych postaci polskiej estrady. Zmarł w 2004 roku.