Chociaż odeszli od organicznego, pozbawionego sampli hip-hopu i zamienili rap na melodyjne piosenki, nie zmieniła się natomiast ani błyskotliwość tekstów współzałożyciela zespołu, Afrojaxa, ani brzmieniowa różnorodność Afro Kolektywu.

Pierwszy singiel pochodzący z ich nowej płyty - "Wiążę sobie krawat" dotarł aż do 4. miejsca Listy Przebojów Trójki. Kolejnym numer promującym "Piosenki po polsku" jest kawałek "Czasem pada śnieg w styczniu". Stylistyczna rewolucja jakiej podjął się Afro Kolektyw nie pozostawia obojętnym żadnego z ich dotychczasowych fanów.

O ostatecznym kształcie tych muzycznych zmian będzie można się przekonać na żywo podczas zbliżających się koncertów. 27 stycznia zespół wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Afro Kolektyw to polski zespół, który do tej pory grał muzykę z pogranicza organicznego hip-hopu i acid jazzu. Do tej pory nagrali pięć albumów, ich pierwszy wydany na własną rękę krążek "Negatywne wibracje" ukazał się w 1999 roku. Do ich największych przebojów zalicza się: "Czytaj z ruchu moich ust", "Przepraszam" i "Gramy dalej".