Urodziła się 7 lutego 1987 roku w Żywcu. Pochodzi z małej miejscowości Twardorzeczka, o której zawsze mówi z dumą. Wychowała się w góralskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. Dlatego już w dzieciństwie Monika Brodka uczyła się gry na skrzypcach oraz występowała z zespołem folkowym – Ziemia Żywiecka, który prowadził jej ojciec. Jej matka, nauczycielka języka polskiego, gra na skrzypcach, a brat Przemek jest zdolnym kontrabasistą.

Reklama

W 2003 roku młoda góralka zgłosiła się na casting do programu "Idol", w którym szybko zdobyła uznanie jury i serca publiczności. – Brodka ma czupurność, odwagę, niezależność, bunt, czego większości wykonawcom brakuje. I niebywałą wręcz muzykalność – mówiła o niej Elżbieta Zapendowska, jurorka "Idola". Monika wygrała program i w krótkim czasie wydała swój debiutancki album zatytułowany po prostu "Album", z którego pochodzi przebój "Ten". Płyta przyniosła wokalistce nominację do Paszportu Polityki w 2004 roku. W 2006 roku ukazał się drugi krążek Brodki – "Moje Piosenki", na którym znalazły się takie hity, jak "Miał być ślub", "Znam cię na pamięć" oraz "Za mało wiem".

Dyskografię Moniki Brodki zamyka wydany w 2010 roku album "Granda". Płyta, dzięki swojemu oryginalnemu połączeniu elektroniki z góralskimi instrumentami, wzbudziła zachwyt zarówno wśród krytyków muzycznych, jak i polskich słuchaczy. Krążek przyniósł wokalistce trzy Fryderyki.

To jest pewna forma eksperymentu i tego, że nie chcieliśmy być szczelnie zamknięci w jednym gatunku muzycznym. Nie uważaliśmy, że ta płyta będzie niespójna, jeżeli będzie zahaczała o różne gatunki muzyczne – mówiła Brodka o płycie "Granda".

Od momentu pojawienia się w "Idolu" Monika Brodka przeszła nie tylko dużą metamorfozę muzyczną, ale również wizerunkową. Obecnie jest uważana za jedną z najlepiej i najoryginalniej ubranych polskich artystek. Urodę i wyczucie stylu wokalistki doceniła również branża reklamowa. Piosenkarka od niedawna jest twarzą marki kosmetyków AA Oceanic.

Jest też i inna twarz dzisiejszej jubilatki. Pomimo wielkiej popularności, Brodka to jedna z najtrudniej dostępnych gwiazd. Z prasą rozmawia rzadko i jak za karę. Niechętnie udziela wywiadów, nie sprzedaje mediom newsów ze swojego życia, a w wywiadach lapidarnie, czasem wydaje się jakby od niechcenia, odpowiada na pytania.