Idole dla milionów młodych ludzi na całym świecie sam zadecydował o swojej śmierci, odbierając sobie życie 5 kwietnia 1994 roku. Pozostawił po sobie takie przeboje jak "Smells Like Teen Spirit", "Rape Me", "Heart-Shaped Box", czy "In Bloom", młodą żonę – Courtney Cox i maleńką córkę.

Reklama

Pamiętam dzień, w którym Kurt umarł. Obudziłem się i pomyślałem "Wow, muszę obudzić się jeszcze raz" – wspominał tamte chwile Dave Grohl, perkusista Nirvany obecnie znany z formacji Foo Fighters.

Kurt Cobain przyszedł na świat 20 lutego 1967 roku w Stanie Waszyngton. Muzyką zaczął interesować się już w dzieciństwie. Słuchał takich zespołów jak Ramones i The Beatles. W 1985 roku wraz z Kristem Novoselicem założył Nirvanę. Ich pierwszy album "Bleach" ukazał się w 1989 roku, lecz prawdziwą sławę zespołowi przyniósł wydany w 1991 roku album "Nevermind".

Sukces zespołu ujawnił słabą psychikę Cobaina. Muzyk nie był wstanie poradzić sobie ze sławą, uzależnił się od heroiny, miał stany lękowe i depresję. W 1994 roku odbyła się ostatnia trasa koncertowa Nirvany. Krótko po niej, Cobain popełnił samobójstwo.

Chciałbym żeby Kurt był tu. Czujemy wielką pustkę – mówił w ubiegłym roku Krist Novoselic, basista i współzałożyciel Nirvany. Fani Nirvany czyją to samo...

azu/ tom/ zig/