W tym roku po raz 49. odbędzie się festiwal w Opolu. To nie jest pierwszy pana występ na tej imprezie. Co sądzi pan o tym muzycznym wydarzeniu?

Janusz Radek: To jest jedyny festiwal, który przetrwał wszystkie doświadczenia. Jedyny, na którym wykonuje się utwory na żywo z orkiestrą. Po tylu latach na pewno można powiedzieć, że ten festiwal, to rzeczywiście święto polskiej piosenki.

W jakiej roli zobaczymy pana w tym roku?

Biorę udział w konkursie SuperPremiery. Zaśpiewam moją piosenkę "Ukochana żegnam Cię". To estradowy utwór. Opowiada o naturalnej i prostej zależności między kobietą i mężczyzną.

Dlaczego bierze pan udział w konkursie? Ze swoim doświadczeniem mógłby pan przecież śpiewać gościnnie na opolskich koncertach...

Po prostu: jeżeli mogę zaistnieć we współczesnej świadomości, w dzisiejszym myśleniu o mnie, o piosence, to jak najbardziej mam na to chęć.

Co ta piosenka zapowiada w pańskiej twórczości?

W tym utworze nie ma żadnych ideologii, chwytu reklamowego. To jest najzwyklejsza zabawa, przekaz, w którym zachęca się do bycia razem.

Pamięta pan swoje pierwsze kroki na opolskiej scenie?

Oczywiście. To były jeszcze te czasy, w których prezentowało się w Opolu poezję śpiewaną. Występowałem wtedy w kabarecie Zielone Szkiełko. Prezentowaliśmy swoje dokonania. Później bywało różnie. Kiedyś udało się nawet zdobyć SuperJedynkę z piosenkami Zbyszka Książka i Piotra Rubika.

Dostrzega pan zmiany w swojej twórczości?

Myślę, że się nie zmieniam. Jednak przywiązuję wagę do tego, jakim językiem rozmawiam z ludźmi w różnych etapach mojej twórczości. Najważniejsze jest dla mnie to, że mam swoją widownię.

Występuje pan na scenie wielu Teatrów Muzycznych. Aktorstwo jest dla pana ważne?

Piosenka to jedna część mojej działalności, a druga – bardziej zaangażowana – to teatr. Śpiewanie w teatrze to poważne wyzwanie.

Janusz Radek wokalista i aktor. Wstępował na scenach wielu teatrów muzycznych w Polsce. Można było go zobaczyć m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, we Wrocławiu, Chorzowie oraz w Teatrze Ludowym w Krakowie. Radek występuje także z recitalami, podczas których wykonuje utwory ze swoich płyt. W 2012 roku wyszła siódma autorska płyta Radka "Z ust do ust". Obecnie gra w spektaklu muzycznym "Jerry Springer - The Opera" w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Ma 44 lata.