"Valtari" to szósty studyjny krążek w karierze jednego z najpopularniejszych zespołów muzyki alternatywnej. Muzycy Sigur Ros zgodnie twierdzą, że jest dla nich płytą przełomową, zmieniającą ich muzyczny kierunek. – Poprzednie dwie płyty były zbyt optymistyczne i radosne! Czas byśmy troszkę skręcili z prostej drogi i poeksperymentowali. To jak nowe rozdanie – zapowiada wokalista grupy Jonsi Birgisson.

Reklama

Zespół założyli w 1994 roku muzycy z Reykjaviku Jonsi Birgisson, Georg Holm i Agust Gunnarson. Grupa zadebiutowała albumem "Von" w 1997 roku. Już pierwszy krążek przyniósł Islandczykom popularność ze względu na charakterystyczny śpiew falsetowy Birgissona, używanie smyczka do gry na gitarze oraz długie, rozbudowane kompozycje.

W 1999 roku grupa Sigur Ros wydała swój najlepiej przyjęty album, "Agaetis byrjun". W Islandii osiągnął on status platynowej pyty.

W następnych latach muzycy współpracowali z takimi grupami muzyki alternatywnej jak Radiohead, nagrali cztery, dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność, albumy a nawet stworzyli sztuczny język, nazwany Vonlenska, w którym śpiewane są utwory na albumie "()".

W 2008 roku, po zakończeniu trasy koncertowej z albumem "Med Sud I Eyrum Vid Spilum Endalaust", grupa Sigur Ros zdecydowała się na tymczasowe zawieszenie działalności. Zespół powrócił na scenę podczas festiwalu Coachella w 2010 roku. Muzycy przygotowali wspólnie również muzykę do islandzkich filmów: "Hlemmur" i "Englar alheimsins".

Szósty studyjny krążek Sigur Ros trafi do sklepów 28 maja. Album promuje singiel "Eg anda", któremu towarzyszy teledysk. Grupa zatrudniła dwunastu reżyserów, by stworzyli oni krótkie filmy, mające oddawać ich uczucia przy słuchaniu muzyki z najnowszego albumu zespołu. Wśród filmowców są między innymi Ramin Bahrani, Alma Har'el i John Cameron Mitchell. Kolejne teledyski będą udostępniane co kilka tygodni na stronie internetowej sigur-ros.co.uk.