Mimo, iż Aretha Franklin nigdy nie ukończyła studiów, to w przeciągu sześciu ostatnich lat została już trzykrotnie mianowana doktorem honoris causa. Oprócz Uniwersytetu Princeton w 2006 roku tytuł doktora muzyki nadał jej Massachusetts' Berklee College w Bostonie oraz Uniwersytet Yele w 2010 roku.

Reklama

– Jej szczególny dar pozwala jej za sprawą muzyki pokonywać burzliwe czasy i skłaniać nas do myślenia, postępowania w sposób właściwy i odwoływania się do wartości; królowa soul zawsze będzie nawoływać do szacunku – powiedział podczas uroczystości Stephen Oxman, rektor Uniwersytetu Princeton.

Aretha Franklin nazywana jest nie tylko "królową soul", ale i pierwszą damą tego stylu. Śpiewać zaczynała w chórze kościelnym w Detroit. Debiutowała w 1956 roku albumem "The Gospel Soul of Aretha Franklin". Franklin nagrała ponad 50 albumów, a jej piosenki wykonywane są przez kolejne pokolenia artystów - stała się jedną z najważniejszych wokalistek drugiej połowy XX wieku. W 1987 roku piosenkarka została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.