– Lady GaGa jest jedną z największych żyjących artystów naszych czasów – powiedziała Yoko Ono, amerykańska artystka japońskiego pochodzenia i wdowa po tragicznie zmarłym Johnie Lennonie. – Jest nie tylko artystką, ale również aktywistką, używającą swojej sztuki, by zmieniać świat i przysłużyć się lepszej komunikacji międzyludzkiej.

Reklama

– Zostaje uhonorowana za swój aktywizm, a także album "Born This Way", który zmienił mentalną mapę świata. Zmusił nas, byśmy stanęli twarzą w twarz z przyszłością, która dzieje się na naszych oczach – uzasadniła decyzję Ono. 26-letnia Lady GaGa wsławiła się także działalnością na rzecz równouprawnienia homoseksualistów i transseksualistów.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się we wtorek w Reykjaviku.

Brytyjska skandalistka, znana z ekstrawaganckich strojów, epatowania golizną, palenia marihuany na scenie podczas koncertu w Amsterdamie została piątą i ostatnią tegoroczną laureatką grantu im. Lennona i Ono. Pozostałymi są: Rachel Corrie, John Perkins, Christopher Hitchens i grupa Pussy Riot. Lady GaGa zapowiedziała przyjęcie nagrody i przekazanie jej na rzecz fundacji Eltona Johna na rzecz walki z AIDS.