– Historię Mirka Breguły pokażemy poprzez wspomnienia i przeżycia osób z jego najbliższego otoczenia, tych, którzy go znali. W filmie pojawią się m.in. Beata – siostra Mirka, a także muzycy – Paweł Kukiz, Marcin Kindla – zapowiedziała autorka filmu, dziennikarka TVP Katowice Dorota Prynda. Autorem zdjęć jest Sławomir Chudowski.

Reklama

Realizatorzy filmu pokażą m.in. mało znane chorzowskie uliczki oraz dom, w którym Breguła mieszkał z babcią. – Materiał zdjęciowy uzupełnią archiwalia pochodzące głównie z prywatnych kolekcji fanów Breguły, którzy również pojawią się w filmie – wyjaśniła Prynda.

Mirek Breguła był artystą niezwykle wrażliwym. Kiedyś w jednym z udzielonych wywiadów powiedział, że cierpi na chorobę uczuć, te słowa stały się dla nas inspiracją; idealnie wpisują się w jego biografię – powiedziała autorka filmu.

Premiera filmu odbędzie się 15 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury. Tego dnia na deskach centrum wystąpią muzycy – przyjaciele Breguły.

Mirosław Breguła urodził się w 1964 r., był gitarzystą, wokalistą i kompozytorem. Zespół Universe założył razem z Henrykiem Czichem w 1981 roku. Breguła był zafascynowany grupą The Beatles – z tej fascynacji zrodziła się nazwa zespołu, nawiązująca do kompozycji Lennona i McCartneya "Across the Universe". W 1988 zespół zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu za piosenkę "Tacy byliśmy". Do innych przebojów grupy zalicza się takie utwory jak "Mr Lennon", "Wołanie przez ciszę", "Ty masz to, czego nie mam ja". Mimo tych sukcesów w latach 80. żadna firma fonograficzna nie chciała wydać długogrającej płyty Universe. Dopiero na początku lat 90. ukazała się składanka "The best of Universe".

Reklama