– Ta decyzja dojrzewała w nas od dłuższego czasu – mówi Piotr Metz, członek Rady Akademii Fonograficznej. – Ilość fryderykowych kategorii rosła od lat kilku, będąc nie tylko w opozycji do europejskich trendów w tej dziedzinie, ale i wzmagając spory merytoryczne. Przenikanie się gatunków spowodowało, że paradoksalnie, wprowadzanie coraz bardziej specjalistycznych kategorii, utrudniało klasyfikowanie poszczególnych pozycji – wyjaśnia dziennikarz.

Reklama

Zgodnie z nową koncepcją, utrzymany zostanie podział na trzy sekcje: muzykę rozrywkową, jazzową i poważną. Zmianie ulegnie liczba kategorii w poszczególnych sekcjach, ujednolicone zostanie również ich nazewnictwo. W muzyce rozrywkowej nagrody będą wręczane w kategoriach: "Album Roku", "Artysta Roku", "Utwór Roku" oraz "Debiut Roku", przy czym statuetkę za "Album Roku" otrzyma zarówno wykonawca jak i producent płyty, a za "Utwór Roku" natomiast nagrodzony zostanie wykonawca, kompozytor i autor tekstu. Podobne kategorie pojawią się w muzyce jazzowej i poważnej.

Nowa koncepcja Fryderyków zakłada zatem przyznanie 21 statuetek w 13 kategoriach, w miejsce dotychczasowych 39 nagród, wręczanych w 39 kategoriach.

Polska Akademia Fonograficzna modelując nowe zasady wzorowała się na dwóch najważniejszych nagrodach światowej branży muzycznej – brytyjskich BRIT Awards oraz amerykańskich Grammy, których kategorie i ich liczba również zostały w ostatnich latach zmodyfikowane.