Początek "Stairway to Heaven" – jednego z największych hitów w historii muzyki rockowej – ma być plagiatem utworu "Taurus" grupy Spirit z 1967 roku. Jimmy Page miał się nim zainspirować podczas wspólnego turnee Led Zeppelin i Spirit w latach 1968-1969. Sprawę wniósł do sądu Michael Skidmore, przyjaciel gitarzysty tego drugiego zespołu, Randy'ego Wolfe, który "Taurus" skomponował. Muzyk utonął w 1997 roku, gdy próbował ratować syna.

Reklama

Zdaniem obronców Roberta Planta i Jimmy'ego Page'a Randy Wolfe nie ma żadnych podstaw do roszczeń z tytułu prawa autorskiego – był bowiem jedynie tekściarzem do wynajęcia. Jednak sąd okręgowy w Los Angeles jest innego zdania i widząc "istotne podobieństwa" pomiędzy utworami rozpoczął postępowanie. Pierwsza rozprawa już 10 maja 2016 roku – informuje BBC.

Ballada "Stairway to Heaven" została wydana w 1971 roku na czwartym, niezatytułowanym, studyjnym albumie zespołu, nieformalnie nazywanym "IV". Utwór zarejestrowany został w grudniu 1970 roku, ale powstał już podczas sesji nagraniowej do poprzedniego krążka Led Zeppelin "III". Słowa piosenki napisał Robert Plant. Producentem nagrania był Jimmy Page. "Stairway to Heaven" jest numerem jeden zestawienia "100 Greatest Guitar Solos" czasopisma "Guitar World", a na liście 500 utworów wszech czasów według magazynu "Rolling Stone" zajmuje 31 pozycję.