- Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana jest absolutnie zasłużona. Świetnie, że to się stało. Od dwóch lat się o tym mówi, ale czekałem na to dużo dłużej - powiedział muzyk Muniek Staszczyk, lider zespołu T.Love.

Reklama

Jak podkreślił Staszczyk, - Nie ma innego twórcy w obrębie muzyki rockowej i pop rockowej oraz całej kultury popularnej, który mógłby tę nagrodę dostać.

- Dylan wyprzedza o wiele długości wszystkich tekściarzy i poetów, może być dla nich wzorem - dodał.

Inspiracje w twórczości Dylana są, podkreślił Staszczyk, szczególnie szerokie. - Kultura żydowska, chrześcijańska, literatura klasyczna, Szekspir, Dostojewski, Rimbaud, cała tradycja Dzikiego Zachodu - wymienił.

- Dylan w znaczący sposób wpłynął na całą kulturę amerykańską i najważniejszych twórców muzyki popularnej, w tym np. na Beatlesów, którzy zaczęli śpiewać piosenki o czymś konkretnym dopiero wtedy, kiedy poznali Dylana - skomentował Staszczyk. - Wcześniej Beatlesi śpiewali tylko rzeczy pokroju She loves you - dodał muzyk.

Jednak, jak zaznaczył, Nobel dla Dylana jest wciąż nagrodą literacką, nie muzyczną. - Nie ma takiego muzyka, któremu należałoby się to wyróżnienie. Dylan to poważny twórca literatury"- zastrzegł.

- Dylan ma ogromny dorobek, stworzył mnóstwo świetnych tekstów Żeby je poznać trzeba spędzić nad nimi naprawdę dużo czasu. Trzeba być erudytą, żeby je w pełni zrozumieć - mówił.

Reklama

Amerykanin Bob Dylan został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni - ogłosiła w czwartek Akademia Szwedzka.