Decyzja Szwedzkiej Akademii na pewno dla wielu jest zaskoczeniem. Ale już jej uzasadnienie otwiera oczy. Nikt bardziej niż Bob Dylan nie przysłużył się "stworzeniu nowych form poetyckiej ekspresji" w amerykańskiej piosence. Dylan to autor śpiewany, cytowany, z ogromnym wpływem na wszystkie pokolenia, które od początku lat sześćdziesiątych słuchały jego nagrań. Jest wielkim twórcą, poetą, który w prostych, zrozumiałych dla wszystkich słowach potrafi zawrzeć głęboki sens. Sam mówi o sobie, że nigdy nie czuł się rezcznikem żadnego pokolenia.

Najpierw westchnienie wyrażające zaskoczenie, potem gromkie brawa - tak werdykt Akademii Szwedzkiej przyjęła publiczność.

- To nie tak, że Bob Dylan został nagle przez nas dostrzeżony. Przyznawanie Nagrody Nobla jest procesem. On był na naszej liście od dawna i "czekał" na swoją kolej" - powiedział Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej.

Radość z przyznania Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi wiąże się przede wszystkim z popularnością jego piosenek. Wielu przysłuchujących się tegorocznemu werdyktowi krytyków miało wątpliwości, czy przyznanie Nobla autorowi tekstów to dobry pomysł.

- Bob Dylan jest bardzo dobrym autorem piosenek, które towarzyszą mi całe życie. Zastanawiam się jednak, czy jest to poezja. Gdy czytam jego teksty bez muzyki, one bardzo dużo tracą" - stwierdził szwedzki krytyk Svante Weyler.

- Jestem bardzo zaskoczona. Tym werdyktem przełamano bariery, pokazano, że literatura może być teraz rozumiana zupełnie inaczej" - uważa krytyk literacki telewizji SVT Ulrika Milles.

Bob Dylan nie był faworytem w tegorocznych przednoblowskich spekulacjach, ale jego nazwisko jako potencjalnego kandydata do Nobla pojawiało się w poprzednich latach. Wielu obstawiało jednak, że po ponad 20 latach Nobel trafi nareszcie do autora z USA.

Bob Dylan urodził się w 1941 roku, a nagrywa od 1961 roku. Nagradzany był już wielokrotnie - w tym Oscarem i nagrodami Grammy.  Trzykrotnie, w 1994,2008 oraz 2014 roku koncertował w Polsce.

Ciężko wymienić listę utworów Boba Dylana, które wypada znać. Są ich dziesiątki, jak nie grubo ponad setka. Wśród tych najważniejszych zdecydowanie wymienić trzeba "Like A Rolling Stone", "Hurricane", "Blowin' In the Wind", "The Times They Are A-Changin'". "Knockin on Heaven's Door", "Lay Lady Lay", "Tangled up in Blue", "Mr. Tambourine Man", "I Want You", "Just Like A Woman", "All Along The Watchtower".

Ostatnią płytą, jaką poznaliśmy jest "Fallen Angels".