Lake zmarł we wtorek, po - jak powiedział jego menedżer - "długiej i zaciętej walce z rakiem".

Reklama

Gregory Stuart "Greg" Lake urodził się 10 listopada 1947 roku. W pierwszym składzie King Crimson, w którym był basistą i wokalistą, nagrał w 1969 roku debiutancki album "In The Court Of The Crimson King", jedną z pierwszych prezentacji progresywnego rocka. Zespół w dużej mierze odszedł od podstaw bluesowych tego gatunku, włączając do swojej muzyki elementy jazzu i muzyki symfonicznej. Drugi album grupy, "In The Wake Of Poseidon", ukazał się rok później.

Przyjaźń z klawiszowcem Keithem Emersonem zaowocowała następną supergrupą, jaką po dokooptowaniu Carla Palmera stał się zespół Emerson, Lake & Palmer (ELP). Dla grupy, która w latach 1970-1994 nagrała dziewięć albumów studyjnych, Lake pisał również teksty.

Klawiszowiec grupy Yes, Geoff Downes na wieść o śmierci Lake'a powiedział: "Odszedł kolejny geniusz. Rok 2016 był strasznym rokiem dla muzyki, prawdziwym annus horribilis".

Lake zmarł w dziewięć miesięcy po samobójstwie Emersona, uznawanego za jednego z najwybitniejszych klawiszowców w historii rocka.