We wszystkich trzech najbardziej prestiżowych kategoriach triumfowała Adele. Piosenką "Hello" zwyciężyła w kategorii najlepszy występ solowy w muzyce pop, a jej płytę "25" uznano za najlepszy album popowy.

Reklama

Beyonce, która miała najwięcej nominacji, zdobyła nagrody w dwóch kategoriach: za najlepszy teledysk ("Formation") oraz za najlepszy album - współczesna muzyka urban ("Lemonade"). Nagrodę dostała też jej młodsza siostra Solange Knowles, w kategoriach związanych z rnb nagrodzono jej "Cranes In The Sky"

PAP/EPA / MIKE NELSON

Najlepszym nowym artystą okazał się Chance the Rapper. Zdobywając nagrodę za krążek "Coloring Book" w kategorii najlepsza płyta rap, pokonał takich raperów jak Drake czy Kanye West.

W jednej z kategorii triumfowali również Polacy. Album "Penderecki conducts Penderecki" Vol. 1. zdobył Grammy za nagranie muzyki chóralnej. Utwory polskiego kompozytora nagrali pod jego batutą muzycy z Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej. Album stanowi przekrój twórczości Pendereckiego.

Wydawnictwo zawiera pierwsze nagranie studyjne Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na albumie znalazła się m.in. kompozycja "Dies Illa", napisana z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Płyta jest pierwszą z planowanego cyklu, prezentującego dzieła orkiestrowo-chóralne jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów, nagrodzonego już Grammy w 1988 r. za II Koncert wiolonczelowy, w 1999 r. uhonorowano go jako kompozytora za najlepszy utwór współczesny (II Koncert skrzypcowy), a także jako wykonawcę, dyrygującego własnym utworem; w 2001 r. otrzymał statuetkę za "Credo", a w 2013 r. nagrodzono płytę z jego dziełami orkiestrowymi - statuetkę otrzymali wówczas także Antoni Wit i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej.

Podczas gali rozdania "muzycznych Oscarów" doceniono także twórczość zmarłego w ubiegłym roku legendarnego brytyjskiego piosenkarza Davida Bowiego. Ostatni album artysty "Blackstar" został uznany za najlepszy album alternatywny. Wygrał także w kategorii najlepiej nagrana płyta, a sygnujący ten krążek utwór o tym samym tytule został uznany za najlepszą piosenkę rockową.

W kategorii najlepsza płyta country wygrało "A Sailor's Guide to Earth" Sturgilla Simpsona, ten sam tytuł dla muzyki dance/electro zdobył "Skin" australijskiego muzyka Flume'a, a w instrumentalnej muzyce jazzowej - "Country for Old Men" Johna Scofielda.

Niedzielną galę w Los Angeles uświetnił m.in. występ Adele, która uczciła pamięć zmarłego w grudniu brytyjskiego piosenkarza George'a Michaela, wykonując w nowej aranżacji jego utwór "Fastlove".

Nagrody Grammy, przyznawane przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki, nazywa się muzycznymi Oscarami. Wyróżnienia są przyznawane w 82 kategoriach.

Album roku:

Adele - "25"

Nagranie roku:

Adele - "Hello"

Piosenka roku:

Adele Adkins & Greg Kurstin - "Hello"

Najlepszy nowy artysta:

Chance The Rapper

Najlepszy album pop:

Adele - "25"

Najlepszy występ pop:

Adele - "Hello"

Najlepszy teledysk:

Beyoncé - "Formation"

Najlepszy występ rock:

David Bowie - "Blackstar"

Najlepszy występ metal:

Megadeth - "Dystopia"

Najlepsza piosenka rock:

David Bowie - "Blackstar"

Najlepszy album rock:

Cage The Elephant - "Tell Me I'm Pretty"

Najlepszy album alternatywny:

David Bowie - "Blackstar"

Najlepszy występ rap:

Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz - "No Problem"

Najlepsza piosenka rap:

Aubrey Graham & Paul Jefferies (Drake) - "Hotline Bling"

Najlepszy album rap:

Chance The Rapper - "Coloring Book"