W tym roku Fryderyki - Nagrody Akademii Fonograficznej wręczono po raz 23. W uroczystości wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Złotym Fryderykiem za całokształt pracy twórczej, uhonorowano pianistę i pedagoga Piotr Palecznego.
W kategorii "" Akademia nagrodziła album "" nagrany przez Chór Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.
Płyta " autorstwa Marka Toporowskiego, Irminy Obońskiej i Marka Caudle'a została uznana za najlepszy wydany w 2016 r. krążek w kategorii "".
W kategorii "" zwyciężyło nagranie skrzypka Janusza Wawrowskiego zatytułowane "".
Fryderykiem w kategorii "" nagrodzono płytę "" Pawła Łukaszewskiego. Artysta otrzymał także drugą statuetkę za wydaną w ubiegłym roku "". Nagroda została przyznana temu krążkowi w kategorii "".
Z kolei płyta "" została zwycięzcą w kategorii "".
Dwie nagrody za "" oraz "" otrzymał Kwartet Śląski za płytę ""
Uroczystość uświetniła między innymi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, Piotr Orzechowski "" i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "" dyrygowany przez Annę Szostak. Galę poprowadził Jacek Hawryluk.
Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone w środę w Teatrze Polskim w Warszawie.
Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne. Pierwszy raz wręczono je w 1995 r. Laureatów wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, która powstała w 1999 r. Głosowanie jest dwuetapowe i tajne. Obecnie Akademia Fonograficzna liczy ponad 1300 członków. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści.