Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – "Mateusze Trójki" przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. W tym roku przyznano je po raz 25. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1987 r. Patron nagrody był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3 PR i autorem muzyki do przebojów, takich jak "Pod papugami" i "Jedziemy autostopem".

Reklama

W kategorii Muzyka Jazzowa – Wydarzenie nagrodzony został gitarzysta Marek Napiórkowski za płytę "WAW-NYC" - "muzyczny pomost pomiędzy Warszawą i Nowym Jorkiem", która jak podano w uzasadnieniu "jest niepodważalnym dowodem, że muzyka nie ma granic gatunkowych i geograficznych". Artystę doceniono również "za podziwiany od lat wyjątkowy kunszt wykonawczy".

Wokalistka Urszula Dudziak otrzymała nagrodę w kategorii Muzyka Jazzowa – Całokształt, ponieważ "wywróciła na zawsze do góry nogami jazzową wokalistykę" - uzasadniono. W laudacji przypomniano również, że "jej głos towarzyszył Makowiczowi, McFerrinowi, Stingowi i filipińskiej armii". Zdaniem jury Dudziak to "kobieta i wokalistka pełną gębą".

Zwyciężczynią w kategorii Muzyka Jazzowa – Debiut została pianistka i kompozytorka Kasia Pietrzko "za oryginalny styl, wyobraźnię muzyczną oraz zapadające w pamięć melodie i harmonie na debiutanckim albumie +Forthright Stories+ kierowanego przez nią tria".

Nagrody przyznano również w 3 kategoriach muzyki rozrywkowej. Za debiut nagrodzono wokalistkę Barbarę Wrońską. Jej płyta "Dom z ognia" została oceniona w uzasadnieniu jako "w pełni autorska wypowiedź sumująca dotychczasowe doświadczenia artystki. Nie tylko muzyczne, ale także te życiowe". "100 proc. kobiecości i 100 proc. radości, jaką może dać muzyka" - podano w laudacji.

Błażej Król, kompozytor, muzyk, wokalista, autor tekstów, zwyciężył w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Wydarzenie. Został wyróżniony za płytę "Przewijanie na podglądzie" oraz za "niepospolite pod względem artystycznym podejście do tekstów, dźwięków i emocji – zwłaszcza tych prezentowanych podczas koncertów" - oceniono w uzasadnieniu.

Za całokształt twórczości nagrodzono kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza. W laudacji określono go mianem "architekta i malarza muzyki". "W jego Korowodzie znajdziemy Nieszpory i Harfy, Teatr i Piwnicę, Operę i Musical, Film i Filharmonię" - czytamy w uzasadnieniu.

Reklama

Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz. Zwycięzców wybrała Akademia Muzyczna, złożona z dziennikarzy muzycznych Trójki w składzie: Piotr Baron, Anna Gacek, Grzegorz Hoffmann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Mariusz Owczarek, Piotr Stelmach, Zofia Sylwin, Agnieszka Szydłowska i Tomasz Żąda.

Pomysłodawcami nagrody byli dziennikarze muzyczni Paweł Sztompke oraz Jan Borkowski. Pierwszymi laureatami zostali Franciszek Walicki "za pomysł i realizację koncertów +Old Rock Meeting – Czy nas jeszcze pamiętasz+" oraz Krzysztof Popek za "utworzenie i prowadzenie orkiestry jazzowej Young Power".

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in.: Edyta Bartosiewicz, Ewa Bem, Monika Brodka, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Gaba Kulka, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Młynarski, Zbigniew Namysłowski, Katarzyna Nosowska, Agnieszka Osiecka, Dawid Podsiadło, Tomasz Stańko, Muniek Staszczyk, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Aga Zaryan, Włodek Pawlik.