Wszyscy trzej oskarżeni nie przyznają się do winy. Sam raper powiedział w sądzie, że wraz z kolegami zastosowali przemoc, ale tylko w samoobronie po ataku nastolatka na jednego z ochroniarzy muzyka.

Reklama

W swojej mowie końcowej prokurator Daniel Suneson podkreślił, że wydarzenie, które miało miejsce 30 czerwca, nie ma znamion samoobrony. Mamy tu trzy osoby, które okładały pięściami i kopały leżącego - dodał.

A$AP Rocky został zatrzymany przez policję 2 lipca po swoim występie na festiwalu w Sztokholmie. Dwa dni przed koncertem raper wraz z dwoma kolegami miał dokonać na ulicy w centrum szwedzkiej stolicy brutalnej napaści na 19-latka i posłużyć się w ataku m.in. szklaną butelką.

Sprawa 30-letniego rapera stała się głośna, gdy osobiście wstawił się za nim amerykański prezydent Donald Trump.

Reklama

Amerykański przywódca na Twitterze domagał się od szefa szwedzkiego rządu interwencji w sprawie Rocky'ego. Trump oznajmił też, że liczy na to, iż Stefan Loefven wpłaci osobiście kaucję za wypuszczenie rapera z aresztu.

Premier odpowiedział Trumpowi za pośrednictwem swojego sekretarza prasowego, że "w Szwecji wszyscy są równi wobec prawa, a politycy nie mogą wpływać na pracę prokuratora". W szwedzkim systemie prawnym nie ma możliwości wpłacenia kaucji.

Prezydenta Trumpa o interwencję w sprawie A$AP Rocky'ego prosiła amerykańska celebrytka Kim Kardashian; w przeszłości kilkakrotnie była ona przyjmowana przez Trumpa w Białym Domu.

Pochodzący z Nowego Jorku A$AP Rocky zasłynął w 2011 roku mixtape'em "Live. Love. ASAP". Dwa lata później wydał swój pierwszy album "Long. Live. ASAP".

Jeśli ASAP Rocky zostanie uniewinniony, będzie mógł domagać się odszkodowania, m.in. w związku z przerwaną trasą koncertową po Europie. Amerykanin po koncercie w Sztokholmie miał przyjechać także do Polski na Open'er Festival, ale jego występ został odwołany.