Muzycy od dawna wspierają rosyjskie środowisko LGBT. Ostatnio głośny list Eltona Johna do Władimira Putina, w którym protestował on przeciwko restrykcjom, które sprawiły, że film biograficzny o muzyku ("Rocketman") został tam ocenzurowany. Chodzi o zapis w prawie który zakazuje prezentowania "zniekształconych poglądów na temat równej wartości społecznej tradycyjnych i nietradycyjnych związków seksualnych.”

Reklama

Za tą nieco enigmatyczną formułką kryje się wprost zakaz obecności w życiu publicznym jakichkolwiek gestów, czynów lub symboli nawiązujących m.in. do ruchów gejowskich. Stąd z filmu o Eltonie Johnie wycięto wszystkie sceny nawiązujące do orientacji seksualnej gwiazdora. Można podejrzewać, że dziś film "Tajemnica Brockeback Mountain" w Rosji nie mógłby być prezentowany.

Rammstein podczas aktualnej trasy koncertowej mocno wspiera środowiska LGBT. Robi to symbolicznie - w Chorzowie wznosząc tęczową flagę. Podczas koncertu w Moskwie muzycy zespołu poszli dalej i na scenie wymienili pocałunek podczas wykonywania nagrania "Auslander".

Gest został szeroko odnotowany przez światowe media - rosyjskie o wydarzeniu w Moskwie nie wspominały.

Trwa ładowanie wpisu