Jury wyróżnienia przyznało Koreance Saetbyeol Kim i Rosjaninowi Siergiejowi Bielawskiemu.

Nagroda za pierwsze miejsce wynosiła 30 tys. euro, za drugie - 15 tys. euro i za trzecie - 7 tys. euro, a gratyfikacja za wyróżnienie - po 2,5 tys. euro.

Reklama

Pacholec otrzymał dwie nagrody specjalne po 1 tys. euro za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego Wolfganga Amadeusa Mozarta i dla najlepszego polskiego uczestnika, który zakwalifikował się do finału. Polski pianista otrzymał również 11 nagród pozaregulaminowych - jedną w wysokości 1 tys. euro i 10 w postaci koncertów w Brazylii, Chile, Polsce, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie.

W koncercie laureatów jako pierwszy miał wystąpić Bielawski, który wcześniej odebrał wyróżnienie i trzy nagrody specjalne - jedną w wysokości 3 tys. franków szwajcarskich i dwóch po 1 tys. euro. Zasiadł nawet przed fortepianem, ale oświadczył, że nie zgadza się z werdyktem jury i rezygnuje z nagród, po czym zszedł ze sceny.

Podczas koncertu laureatów Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadził Jakub Chrenowicz.

Reklama

List do organizatorów i uczestników konkursu skierował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. "Konkurs dzięki swojej formule wspiera młodych instrumentalistów w ich artystycznym rozwoju, a jednocześnie umożliwia słuchaczom obcowanie ze sztuką na najwyższym poziomie. Udział pianistów z całego świata jest doskonałą okazją do smakowania pięknego zjawiska, jakim jest fakt, że sztuka muzyczna nie zna granic" - napisał wicepremier w liście, który odczytała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Gliński podkreślił, że o randze konkursu świadczą znakomici jurorzy i utalentowani uczestnicy. "Wszystkim uczestnikom konkursowych zmagań składam wyrazy uznania dla trudu, jaki podjęli przygotowując się do przesłuchań konkursowych. Laureatom zaś gratuluję sięgnięcia po najwyższe trofea. Mam nadzieję, że zebrane doświadczenia staną się szczególne cenne w procesie poszykowania własnej drogi artystycznej" - dodał wicepremier.

Występy pianistów oceniało jury w składzie - przewodniczący Piotr Paleczny (Polska), Lilian Barretto (Brazylia), Manana Doijaszwili (Gruzja), Janina Fialkowska (Kanada), Władimir Owczennikow (Rosja), Zbigniew Raubo (Polska), Waldemar Wojtal (Polska), Ying Wu (Chiny) i Yukio Yokoyama (Japonia).

Paleczny podziękował jurorom za wielkie zaangażowanie, a także pogratulował laureatom. Ocenił, że poziom konkursu był nadzwyczaj wysoki. "Mogę też z całą odpowiedzialnościom powiedzieć bydgoszczanom: macie konkurs jakiego wiele największych ośrodków muzycznych na świecie może zazdrościć" - zaznaczył Paleczny.

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy przy współudziale Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego.