Ukraińska premiera tego utworu odbyła się we wtorek wieczorem w odeskiej filharmonii - poinformowała w środę PAP Elżbieta Marszałek z konsulatu generalnego RP w Odessie. Tego samego dnia polski kompozytor otrzymał też tytuł profesora honorowego - przekazała w rozmowie telefonicznej.

Reklama

VII Symfonia „Siedem bram Jerozolimy”, utwór na pięciu solistów, recytatora, trzy chóry i orkiestrę, powstał na zamówienie władz Jerozolimy w 1996 roku z okazji jubileuszu trzech tysiącleci jej istnienia. Jego prapremiera odbyła się w Jerozolimie w 1997 roku.

Wykonanie utworu w Odessie poprowadził dyrektor artystyczny Narodowej Odeskiej Orkiestry Filharmonicznej Hobart Earle, którego zespołowi towarzyszył obchodzący 100-lecie istnienia Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” z Kijowa.

Na scenie wystąpili soliści: Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski, Piotr Nowacki i Sławomir Holland w roli narratora.

Koncert zorganizowali: Odeska Orkiestra Filharmoniczna oraz Instytut Adama Mickiewicza przy wsparciu konsulatu generalnego RP w Odessie.

Krzysztof Penderecki gościł na Ukrainie we wrześniu ubiegłego roku, gdy poprowadził w Kijowie swoje dzieło „Credo”. Utwór ten zainaugurował XXIX Międzynarodowy Festiwal Kyiv Music Fest 2018 w Filharmonii Narodowej Ukrainy. Koncert odbył się wówczas w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.