Kurski poinformował, że 5 czerwca odbędzie się koncert "Od Opola do Opola", czyli, jak wyjaśnił, "przypomnienie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń muzycznych ostatniego roku, odnotowanie kilku jubileuszy ważnych wykonawców, wspomnienie ważnych rocznic muzycznych". Tego samego dnia odbędzie się koncert "Debiuty". "W debiutach mamy tę radość, że możemy pokazywać laureatów naszych formatów, np. Szansy na sukces" - mówił prezes TVP.

Reklama

W sobotę 6 czerwca podczas koncertu "Premiery", który tak jak "Debiuty" jest jednocześnie konkursem, wystąpi 11 wykonawców. "Ludzie będą decydować poprzez SMS-y, kto wygra ten konkurs, w połączeniu z głosami jury, podobnie jak w koncercie Debiuty" - tłumaczył. Drugi koncert tego dnia to "Koncert Piosenki Literackiej", pt. "A po nocy przychodzi dzień". Jak podkreślił Kurski, będzie to przegląd piosenki zaangażowanej, poetyckiej.

W niedzielę odbędzie się koncert finałowy pt. "Hulali w Opolu". Tytuł ten, jak tłumaczył prezes TVP, nawiązuje do słów piosenki "Hulali po polu i pili kakao". Według Kurskiego "koncert ten będzie przeglądem, +creme de la creme 57-letniej historii festiwalu w Opolu". "Polacy kochają najbardziej te piosenki, które znają, w związku z czym taki szeroki przegląd insiderski, wchodzenie za kulisy, w kuluary, mnóstwo ciekawych informacji muzycznych i nie tylko muzycznych znajdzie się w tym koncercie" - opowiadał.

W poniedziałek 8 czerwca odbędzie się dwuczęściowy Koncert Sceny Alternatywnej. Kurski poinformował, że jego pierwsza część pt. "Rock Opole", uczci 40. rocznicę powstania Solidarności. Dodał, że "przypomniane zostaną te zespoły, które stały się fenomenem lat 80. w polskim rocku, jak Maanam, Perfect, Republika, T.Love i wiele innych fantastycznych zespołów, które odcisnęły swoje piętno na poglądach estetycznych, muzycznych, czasem i politycznych, na wrażliwości i emocjach tamtego pokolenia, pokolenia lat 80. stanu wojennego, pokolenia Solidarności". Podczas drugiej części Koncertu Sceny Alternatywnej, publiczność będzie mogła usłyszeć premiery utworów z ostatniego roku.

Prezydent miasta Opole Arkadiusz Wiśniewski poinformował, że w tym roku podczas koncertu "Debiuty" zostanie uczczone 70-lecie urodzin Anny Jantar. W tym roku przypada również 40-lecie jej śmierci. Dodał, że jednym z wydarzeń towarzyszących będzie rajd festiwalowy, który ma prawie 50-letnią tradycję. Wyjaśnił, że "w ramach rajdu najlepsi polscy rajdowcy ścigają się po ulicach Opola i okolicach, honorując wielkie wydarzenia festiwalowe". Przypomniał też o Alei Gwiazd. W ocenie prezydenta miasta Opole, jest to "jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie najwybitniejsi polscy artyści zostawiają kawałek siebie i mają też miejsce, z którego mogą być dumni. Honorujemy wielkich polskiej kultury".