Próba ustanowienia Gitarowego Rekordu Świata odbyła się we Wrocławiu już po raz 21. Miłośnicy gitarowego grania spotykają się w tym mieście co roku, aby wraz z zaproszonymi muzykami zagrać utwór Jimiego Hendriksa "Hey Joe".

Gitarowy rekord pobity

W tym roku w imprezie wzięli udział m.in. Steve Vai, Michael Angelo Batio, zespół Lordi oraz Vasti Jackson. Do Wrocławia przyjechali także Kamil Bednarek, który wykonał piosenkę Marka Grechuty "Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy" oraz Mrozu - laureat tegorocznych Fryderyków, który zaśpiewał swój hit "Jak nie my, to kto".

Reklama

W poniedziałek odbyła się także premiera nowej wersji utworu "Czerwony jak cegła" grupy Dżem, którą wykonał syn Ryszarda Riedla, Sebastian wraz z Jose Torresem i Leszkiem Cichońskim. Na scenie można było zobaczyć także Grzegorza Skawińskiego, Wojciecha Pilichowskiego czy finalistę The Voice of Poland Łukasza Drapałę. W postać Jimiego Hendriksa, wcielił się z kolei znany wrocławski plastyk Tomasz Broda. Za gitarę chwycili również światowej sławy pianista jazzowy Leszek Możdżer i znany polski koszykarz, wieloletni kapitan Śląska Wrocław i reprezentant kraju Maciej Zieliński.

Gitarzyści gromadzili się na wrocławskim Rynku od rana. Na sześciu scenach trwały koncerty, a także warsztaty, konkursy i spotkania. Próba ustanowienia Gitarowego Rekordu Świata odbyła się po godzinie 16. W wydarzeniu wzięło udział 7967 fanów gitarowych dźwięków. Tym samym ustanowiono nowy rekord, ponieważ utwór Jimiego Hendriksa zagrało wspólnie o 291 osób więcej niż w roku ubiegłym.

Mamy to. Wrocław miastem gitary! Było po prostu rewelacyjnie. Choć pamiętajmy, że to nie rekord jest najważniejszy, tylko wy, ta wspaniała atmosfera, to serce do grania, które wnosicie tutaj przyjeżdżając z daleka - powiedział ze sceny Leszek Cichoński, pomysłodawca imprezy. Zachęcił również do udziału w wydarzeniu za rok.

Reklama

Aby zagrać na wrocławskim Rynku, wystarczyło mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E potrzebnych do wykonania utworu "Hey Joe". Do rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele.

Autorka: Agata Tomczyńska