Kpt. Sienicki przekazał, że teledysk zrealizowano we współpracy Nadbużańskiego Oddziału SG, Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie oraz lubelskich oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie i Telewizji Polskiej S.A.

Ukłon w stronę funkcjonariuszy

Wydarzenia ostatnich miesięcy zainspirowały nas do zrealizowania utworu muzycznego i teledysku przedstawiającego służbę w ochronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej - podał rzecznik.

Reklama

Poinformował, że "Żywy mur" stanowi przede wszystkim ukłon w stronę funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy w obliczu kryzysu migracyjnego i uchodźczego strzegli granic państwa. Jest to również swoisty powrót do przeszłości. W piosence mocno zaznaczone są odniesienia do historii polskich formacji granicznych, teraźniejszość przeplata się z historią - wyjaśnił kpt. Sienicki.

Reklama

Szaniec z Orkiestrą SG i chórem

Blisko sześciominutowy utwór jest wykonywany przez zespół rockowy Szaniec, któremu akompaniuje Orkiestra Reprezentacyjna SG pod kierownictwem ppłk. Leszka Mieczkowskiego oraz Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej w Lublinie. Autorem słów jest wokalista Norbert "Smoła" Smoliński, dla którego inspiracją była odezwa ks. bp. Władysława Bandurskiego do żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza z 1931 r. Biskup użył w niej w stosunku do żołnierzy określenia "żywy mur". To określenie powtarza się m.in. w refrenie.

"Tworzymy żywy mur naszych czystych serc i rąk. Mur od morza do gór, od ziemi aż po krańce chmur" – słyszymy w utworze.

Trwa ładowanie wpisu

Reklama

Odezwa miała na celu wyrażenie uznania za codzienną nieprzerwaną służbę na granicy. Murem tym byli wówczas żołnierze KOP, dziś są nimi funkcjonariusze Straży Granicznej oraz wspierające ich służby - wyjaśnił rzecznik Nadbużańskiego Oddziału SG.

Teledysk ma "podnosić morale"

Teledysk, jak wskazał kpt. Sienicki, ma podnosić morale i inspirować współczesnych obrońców granic.

Przeznaczeniem tekstu jest ukazanie najważniejszego obowiązku obrony Ojczyzny, gotowości do poświecenia w imię wyższych wartości takich jak honor i tradycja. Uosobieniem pokreślonych w tekście wartości są ukazani w teledysku funkcjonariusze SG, policji i żołnierze Sił Zbrojnych RP, którzy codziennie z pełnym zaangażowaniem pełnią służbę na rzecz bezpieczeństwa Polski i jej obywateli – podał rzecznik.

Kpt. Sienicki poinformował, że utwór miał premierę w piątek podczas koncertu charytatywnego "Straż Graniczna – Niezłomnym" w ramach obchodzonego przed Nadbużański Oddział SG w Chełmie Święta Straży Granicznej