W zestawie "Xscape" znajdzie się osiem utworów. Producentem wykonawczym dzieła jest L.A. Reid, szef wytwórni Epic Records, który uzyskał nieograniczony dostęp do niepublikowanych nagrań z wokalem króla popu. Nad materiałem pracował z topowymi producentami, których celem było uwspółcześnienie utworów. Znaleźli się wśród nich Timbaland (Justin Timberlake, Missy Elliott), Rodney Jerkins (Lady Gaga, Whitney Houston, Mariah Carey, Justin Bieber, Britney Spears), Stargate, Jerome "Jroc" Harmon i John McClain.

Reklama

Tytuł płyty nawiązuje do schematu, jakiego używał Michael Jackson. Zaczynając od "Thrillera", zawsze wybierał utwór o jednowyrazowym tytule, a następnie tak tytułował całą płytę. Tę samą zasadę przyjęto również teraz. "Xscape" – skomponowany i wyprodukowany przez Jacksona i Jerkinsa jest o tyle istotny, że to jedyny utwór z krążka, którym zajął się producent, który wcześniej nagrał jego oryginalną wersję z Michaelem.

Fani będą mogli nabyć "Xscape" w specjalnej wersji deluxe, na której znajdą się wszystkie źródłowe nagrania Michaela w oryginalnej formie.

Michael Jackson zmarł 25 czerwca 2009 roku po zatruciu propofolem. Jego ostatni longplay to "Invincible" z października 2001 roku.