Amerykańska kapela założona została w 1981 roku w Kalifornii z inicjatywy Mike'a Muira (znanego również jako Cyco Miko), który do dziś pozostaje jedynym stałym członkiem Suicidal Tendencies. W 1983 roku na rynek trafiła imienna debiutancka płyta grupy, z której pochodzi jeden z najbardziej popularnych utworów formacji, "Institutionalized".

Reklama

Po serii problemów natury personalnej i prawnej, w 1987 roku ukazała się druga, bardziej metalowa płyta Kalifornijczyków "Join the Army" z klasycznym już dzisiaj nagraniem "War Inside My Head". Grupa wciąż ewoluowała stylistycznie, zdobywając coraz większa popularność wśród fanów muzyki heavymetalowej. W 1988 roku wydany został kolejny album "How Will I Laugh Tomorrow When I Can't Even Smile Today", na którym nowe oblicze zespołu było już wyraźnie słyszalne.

W roku 1989 do grupy dołączył basista Robert Trujillo (później członek Metalliki), z którym Suicidal Tendencies osiągnęli największe sukcesy - nagrali wówczas płyty "Lights...Camera...Revolution!" (1990), "The Art of Rebellion" (1992) i "Still Cyco After All These Years". Szósty krążek zespołu, zdecydowanie bardziej agresywny od poprzednich, "Suicidal for Life", ukazał się rok później i był ostatnim, na którym wystąpili Rocky George (gitara), Robert Trujillo (bas) i Jimmy DeGrasso (perkusja).

W 1998 roku, w nowym składzie kapela zarejestrowała materiał na EP-kę "Six the Hard Way", utrzymany w stylu hardcore punk/skatepunk. W podobnej konwencji nagrany został album "Freedumb" wydany w roku 1999. Rok później do sklepów trafił ostatni jak dotąd longplay bandu, "Free Your Soul and Save My Mind".

Obecnie formacja pracuje nad nowym, pierwszym od dziesięciu lat albumem. Grupa koncertuje aktualnie w składzie: Mike Muir (wokal, w zespole od 1981), Mike Clark (gitara, w zespole od 1987), Dean Pleasants (gitara, w zespole od 1997), Steve Brunner (bas, w zespole od 2002) oraz Eric Moore (perkusja, w zespole od 2008).

Podczas koncertu w Stodole na pewno usłyszymy nowe piosenki z zapowiadanego na 2010 rok albumu, a także klasyczne kawałki Suicidal Tendencies.