Na wspólną trasę po Wielkiej Brytanii zabrała go Patti Smith. Miłość do jego muzyki wyznała Lady Gaga. Współpracował z Florence Welch i Marianne Faithfull. Patrick Wolf, brytyjski wokalista i multiinstrumentalista folkowo-elektroniczny, w środę wystąpi po raz pierwszy w Polsce, w klubie Stodoła. Promować będzie swoją piątą płytę "Lupercalia", która ma się ukazać w maju. To znakomity zestaw melancholijnych, ale nie przesłodzonych kawałków wypełnionych dźwiękami altówki, fortepianu, ukulele, chóru, ale też syntezatora Mooga. Wyjątkowa uczta dla fanów nieoczywistego popu.

Reklama

Czerwone pudełko otwarte po 20 latach. Synthpopowy brytyjski Red Box, znany z takich numerów, jak "Chenko" i "For America", wydał nową płytę "Plenty". Będzie można ją usłyszeć w sobotę w Fabryce Trzciny. Więcej na niej melancholii i akustycznych brzmień niż na poprzednich albumach, przede wszystkim za sprawą delikatnego głosu nowej w zespole Emily Maguire. Nowy jest też w Red Box multiinstrumentalista Derek Adams, kiedyś związany z zespołami Dream Syndicate i The Act.

Z ziemi włoskiej. Gitarowo-elektroniczna psychodelia rządzić będzie w klubie Powiększenie w poniedziałek. Włoskie trio Father Murphy zagra materiał z nowej płyty "No Room for the Weak" z dźwiękami roztrojonych gitar i zabawkowych organków w roli głównej.Trzy dni później, w czwartkowy wieczór, również w Powiększeniu, kolejny psychodeliczny koktajl przygotuje niemiecki zespół Kammerflimmer Kollektief. Mogliśmy ich już wcześniej oglądać na OFF Festivalu w 2008 roku. Elektroniczno-akustyczno-jazzowe trio z Karlsruhe wystąpi również w Zielonej Górze (6.04), Krakowie (8.04) i Katowicach (10.04).

Nie tylko z pejsami. Od klezmer-rocka i noise-jazz po muzykę jidysz na gitarę – do soboty potrwa 2. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska. W Nowym Kinie Praha i klubie Skład Butelek wystąpią m.in.: Mikołaj Trzaska, wokalista Jorgos Skolias i Oleś Duo, francuski zespół AutorYno oraz Klezmersko-kabaretowo-punkowy Daniel Kahn i Psoy Korolenko. Imprezę zakończy solowy występ Raphaela Rogińskiego, lidera Shofar i Cukunft. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Nagłośniejszy dzień w rocku. Takim hasłem organizatorzy zapowiadają Scream Rock Festival, na którym wystąpi siedem mocno grających kapel z Polski. Z zestawu zadowoleni będą fani różnych odmian ciężkiego grania. Gwiazdą wieczoru jest thrashmetalowa legenda Acid Drinkers. Oprócz ich najsłynniejszych piosenek z 25 lat grania nie zabraknie interpretacji klasycznych rock’n’rollowych numerów. Na ostatnim albumie "kwasożłopy" nagrały bowiem 16 coverów, w tym "Nothing Else Matters" Metalliki i "Hit the Road Jack" Raya Charlesa. Podczas sobotniego festiwalu w Stodole nie przegapcie też koncertów Corruption (ich ostatnia płyta to znakomita mieszanka rock’n’rolla ze stonerem i south-ern metalem) oraz Blindead – zagrają materiał ze swojego nowego koncept albumu "Affliction XXIX II MXMVI".