Doroczne spotkanie fanów Republiki odbywa się pod hasłem "Dnia Białej Flagi" na pamiątkę koncertu z okazji jubileuszu 20-lecia, który pod tą nazwą zorganizowano 25 kwietnia 2001 w jednym z warszawskich klubów. W tym samym roku zmarł nagle lider grupy – Grzegorz Ciechowski i Republika zaprzestała swojej działalności.

W kwietniu przypada także rocznica pierwszego wykonania – w 1981 roku utworu "Biała flaga", w toruńskim klubie studenckim Od Nowa. Utwór jest swoistym hymnem fanów zespołu Grzegorza Ciechowskiego.

W sobotę do Od Nowy zjechało ponad dwustu fanów wielbicieli grupy z całej Polski. W programie przewidziano m.in.: pokazy nieznanych materiałów audio i wideo, konkursy z nagrodami, dyskusje, spotkania z członkami zespołu oraz zaproszonymi gośćmi, a także koncert zespołu iNNi, który w swoim repertuarze ma utwory Republiki.

Sami uczestnicy będą mogli spróbować swych umiejętności wokalnych w konkursie karaoke, obejmującym ponad 30 najpopularniejszych utworów zespołu. W tym roku włączono do tego zbioru także piosenki nagrane przez Ciechowskiego jako Obywatel G.C. czy Grzegorz z Ciechowa.

Grzegorz Ciechowski – wokalista, keyboardzista, flecista, kompozytor, autor tekstów, producent - debiutował w roku 1976 w roli flecisty zespołu Jazz Formation, półtora roku później trafił do Res Publiki Jana Castora, przekształconej w 1980 w Republikę.

Republika szybko zyskała status wielkiej gwiazdy polskiej sceny muzycznej nagrywając albumy "Nowe sytuacje" i "Nieustanne tango". Ciechowski był wokalistą i twórcą niemal całego repertuaru grupy. Jednak w roku 1986, na skutek finansowego i ambicjonalnego konfliktu z kolegami, zdecydował się na rozpoczęcie kariery solowej, a tym samym rozwiązanie Republiki. Zespół reaktywował się w 1990, jednak wskrzeszonej Republice nie udało się uzyskać popularności jaką miała w latach 1982-85.