Powodów, dla których warto wziąć udział w imprezie wspomagającej Warszawę w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest przynajmniej tyle, ile koncertów.

Już pierwszego dnia w klubie Palladium wystąpi belgijska grupa Hooverphonic z nową wokalistką w składzie Noémie Wolfs. Oprócz najsłynniejszych kawałków "2 Wicky" (znanego z filmu "Ukryte pragnienia" Bernardo Bertolucciego), "Jackie Cane" i "You Hurt Me" usłyszymy numery z nowego albumu "The Night Before". Wypełniają go melodie z gatunku między triphopem a muzyką filmową, w których nie brakuje dźwięków skrzypiec i dęciaków.

W tym samym czasie w Powiększeniu zagra psychodeliczna metalowa grupa z Seattle Master Musicians of Bukkake. Na scenie staną m.in. za syntezatorami, tybetańskimi trąbami i gongami.

Jakby tego było mało, w tym samym czasie w Cafe Kulturalnej swój szalony show dawać będzie kanadyjski duet indierockowy Handsome Furs. Usłyszymy numery z nowej trzeciej płyty kapeli "Sound Kapital", która w czerwcu ukaże się nakładem legendarnej wytwórni Sub Pop.

W kolejne dni wybór z koncertowego menu będzie równie trudny. Sobota będzie należała do specjalistów od sprzętu didżejskiego. W Kamieniołomach swoje umiejętności zaprezentuje brytyjski didżej i producent Erol Alkan, a w Cafe Kulturalnej w PKiN – Frivolous. Kanadyjczyk w swoich setach korzysta nie tylko z adapterów i laptopa, ale też ze skonstruowanych przez siebie instrumentów. Śpiewa na przykład do słuchawki od telefonu. Dla kontrastu w Powiększeniu w chilloutowy nastrój wprowadzi kwartet amerykańskiego muzyka Chaza Bundicka – Toro Y Moi.


W tym samym miejscu, ale w poniedziałek, wystąpi jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych perkusjonistów Z’EV, czyli Stefan Joel Weisser z Los Angeles. Korzystający z zestawów instrumentów etnicznych i odpadów przemysłowych, z których sam konstruuje perkusje, muzyk współpracował z takimi artystami, jak Glenn Branca, Chris Watson (eks-Cabaret Voltaire), Charlemagne Palestine i Fennesz. W czwartek również w Powiększeniu koncert innego awangardowego wykonawcy – czeskiego Uz Jsme Doma. Nasi południowi sąsiedzi w swojej muzyce mieszają punk z folklorem, jazzem i muzyką poważną.

Do przyszłej soboty w ramach Warsaw Music Week wystąpi jeszcze kilka polskich zespołów: Frozen Bird, Kristen, Ballady i Romanse, Kobiety, Niwea i Contemporary Noise Sextet.

Ostatnim akordem imprezy będzie koncert ikony drum’n’bassu Goldiego. Właściciel wytwórni Metalheadz, autor bezcennego dla gatunku albumu "Timeless" oraz aktor (grał m.in. w "Przekręcie" Guya Ritchiego), wystąpi w klubie 1500m2.

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną imprezę, już nie w ramach Warsaw Music Week. To Warsaw Challenge, który odbędzie się w sobotę i niedzielę w parku Sowińskiego. Podczas Otwartych Mistrzostw Warszawy w Breakdance oprócz polskich muzyków – Tedego, Pariasa, GrubSona, HIFI Bandy, VNM i Chonabibe Soundsystem – zagrają m.in. francuska hiphopowo-jazzowa grupa Hocus Pocus oraz De La Soul z Nowego Jorku. Amerykański skład hiphopowy powstały w połowie lat 80. zasłynął albumem "3 Feet High and Rising", który magazyn "New Musical Express" uznał za płytę roku. Pięć lat temu De La Soul dostali nagrodę Grammy za nagrany wspólnie z zespołem Gorillaz singiel "Feel Good Inc.".

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Warsaw Challenge jest bezpłatny.

WARSAW MUSIC WEEK | 6 – 14 maja | www.warsawmusicweek.pl