W komentarzach pod jednym z zamieszczonych na YouTube filmików Das Moon – nowego projektu Audiowizualnej Grupy Przyjaciół Rh+ – znalazło się pytanie "To jest niemiecki zespół?". Po przesłuchaniu pierwszej piosenki z debiutanckiej płyty "Electrocution" można odpowiedzieć twierdząco. Zaśpiewany po niemiecku "Black Flag" brzmi jak wyjęty z setlisty undergroundowego berlińskiego klubu z lat 80., w którym dzieciaki tańczą w koszulkach z logo zespołów Einstürzende Neubaten albo No More.
Niepokojące klawisze, surowe gitary, rytmiczna perkusja i punkowy wokal. Elektroniczną, industrialną muzyką Das Moon karmią już do końca "Electrocution". Tyle tylko, że Daisy K, czyli Kamila Janiak, śpiewa w pozostałych numerach po angielsku i raz po polsku. Zresztą własne znakomite teksty. Próbki jej twórczości można było poznać w wydanych wcześniej tomikach wierszy "Frajerom śmierć i inne historie" i "Kto zabił Bambi". Słysząc na przykład "Co noc inny człowiek kłamie, oddech traci rytm/zapalaj się lampo, wypalaj oczy, nocą tak ma być/słowo przychodzi spóźnione i głuche, nikt nie słucha mnie/zapalaj się prawdo, wypalaj oczy, kłamie kiedy chce" z jedynej polskiej piosenki na płycie "Kłamie, bo chce", trudno nazwać jej teksty wesołymi. To mroczne, osobiste historie. Co ważne Daisy śpiewa wyraźnie w każdym języku, więc oprócz muzyki można z powodzeniem zanurzyć się w słowach, bez otwierania książeczki dołączonej do CD.
Muzycznie nie brakuje na "Electrocution" nawiązań do The Prodigy ("Dream Me"), Ladytron ("I Like It"), Depeche Mode ("In Dependence") i Nine Inch Nails ("God, It’s so Funny"). Jest też udana, bo nieprzekombinowana wersja "Das Model" Kraftwerk. Całość znakomicie zrealizowana, mastering albumu odbył się w renomowanym studiu The Lodge w Nowym Jorku.
Udanie zadbali o oprawę wizualną. Okładka, przypominająca obraz kontrolny w telewizorze przed laty, znakomity klip do kawałka "Street", strona internetowa w klimacie płyty. Muzycznie i wizualnie dopracowane dzieło w przypadku Das Moon nie powinno dziwić, bo to przecież żadni debiutanci.
Reklama
Audiowizualna Grupa Przyjaciół Rh+, występująca teraz jako Das Moon, debiutowała w Warszawie w 2002 r. Na swoim koncie mają koncerty multimedialne w ramach festiwali teatralnych (Kontrapunkt, Konfrontacje Teatralne), występy na Open’erze i podczas imprez alternatywnych w Berlinie oraz granie do niemych filmów. Wreszcie postanowili "sprzedać" swoje umiejętności w tworzeniu dźwięków szerszej publice na studyjnej płycie. Daisy K, DJ Hiro Szyma, Musiol, Paweł Gawlik i Ciepły albumem "Electrocution" pokazali, że muzyka elektroniczna tworzona nad Wisłą nie odstaje od niemieckich gigantów gatunku.
DAS MOON | Electrocution | Polskie Radio