Założony w 1970 roku przez Ralfa Huttera i Floriana Schneidera, wywodzących się z niemieckiej sceny muzyki eksperymentalnej nazywanej krautrockiem, Kraftwerk stworzył zupełnie nowy język muzyczny i odegrał fundamentalną rolę nie tylko w rozwoju muzyki elektronicznej, ale również takich gatunków jak synth pop, elektrofunk, hip-hop, techno, industrial, new wave i im pokrewnych. Albumy "Autobahn" (1974), "Trans-Europe Express" (1977), "The Man-Machine" (1978), "Computer World" (1981), "Tour de France Soundtracks" (2003) czy "Minimum-Maximum" (2005) są konsekwentnym świadectwem nowatorstwa, wizji i odwagi zespołu w kreowaniu oryginalnych, przełomowych obrazów dźwiękowych i muzycznych eksperymentów.

Reklama

Do inspiracji twórczością Kraftwerk przyznają się tak różnorodni muzycy i zespoły jak David Bowie, Joy Division, New Order, Ultravox, The Human League, Gary Numan, Visage, Depeche Mode, John Foxx, OMD, Soft Cell, Eurythmics, Laibach, Cybotron, Afrika Bambaataa czy Moderat i Aphex Twin.

Maltański koncert grupy nie jest przypadkiem. Kraftwerk jest zespołem, którego twórczość doskonale wpisuje się temat przewodni przyszłorocznego festiwalu, brzmiący "oh Man, oh machine/człowiek-maszyna". Malta Festival Poznań 2013 potrwa od 24-29 czerwca 2013 roku. Sprzedaż biletów ruszy w piątek, 23 listopada 2012.