Pierwszy album Amerykanki dla wytwórni Deutsche Grammophon ten smutny kierunek gubi. "Night of Hunters" to bowiem czarująca, wciągająca, choć niełatwa płyta.

Reklama

Album wypełniają kompozycje inspirowane słynnymi tematami Bacha, Chopina, Mendelssohna, Debussy'ego czy chorałów gregoriańskich. Smyczki, flet, klarnet, fortepian i obój zgromadzone wokół dramatycznego, drżącego głosu Amos tworzą atmosferę jak z mrocznych dramatów. W pewnym sensie Tori wraca do korzeni. Przy "Night of Hunters" pracował z nią bowiem John Philip Shenale. Ten sam, który pomagał jej przy "Little Earthquakes". Niespodziewanym gościem na płycie jest jej jedenastoletnia córka Natashya, która w numerze "Job’s Coffin" przyćmiła samą Tori. Trudno, żeby ten album wywołał takie trzęsienie ziemi jak wspomniany "Little Earthquakes", gdzie w kawałku "Me and a Gun" Tori opowiadała, jak została zgwałcona przez swojego fana. Choć jak sama przyznaje, "jednym z przewodnich tematów »Night of Hunters« jest motyw łowcy i ofiary oraz to, jak te dwie postawy współistnieją wewnątrz nas samych". Zmieniły się jednak czasy i takie wyznania artysty już nie szokują jak wtedy.

"Night of Hunters" to bardzo solidna płyta, którą powinni pokochać prawdziwi fani Amos oraz wszyscy przyjaźnie nastawieni do muzyki klasycznej. Ci, którzy jednak nie przepadają za liryką Tori, nie mają się co łudzić, że zmienią zdanie. To wciąż ascetyczna, refleksyjna pani. Co ważne, przy krążku pracował polski kwartet smyczkowy Apollon Musagete w składzie: Piotr Skweres, Piotr Szumieł, Paweł Zalejski i Bartosz Zachłod.

Nowego materiału będzie można posłuchać na żywo – Tori wystąpi w najbliższy czwartek w Sali Kongresowej. Zawsze lubiła do nas przyjeżdżać. W wywiadzie dla "Kultury" dwa lata temu przyznała: "Kiedy przyjeżdżałam do Warszawy, czułam się doskonale. Wiem, że to zabrzmi banalnie, ale waszym złotem są ludzie. Wy ciągle jeszcze macie smak na życie. Zawsze czuję się tu magicznie".

Jej warszawski koncert wypełnią nie tylko numery z "Night of Hunters". W setliście trasy znalazły się też hity "Winter" i "Silent All These Years" ze znakomitego debiutu Tori Amos.

KONCERT W SALI KONGRESOWEJ | czwartek, godz. 18.00

TORI AMOS | Night of Hunters | Deutsche Grammophon/Universal