Bogusław Mec urodził się 21 stycznia 1947 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Studiował malarstwo w Łodzi. Jako piosenkarz debiutował w 1970 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki, na którym zdobył zarówno nagrodę główną jak i nagrodę publiczności oraz specjalne wyróżnienie jury za wykonanie własnej kompozycji do słów Mariana Piechala – "Obłąkany kataryniarz".

Reklama

Na tym samym festiwalu pojawił się rok później i znów zdobył pierwszą nagrodę, tym razem za utwór do słów Aleksandra Puszkina "To nie był sen". Wygrana otworzyła Mecowi drzwi do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym wygrał konkurs debiutów.

Podczas kolejnego festiwalu w Opolu Mec dostał się do głównego konkursu, który wygrał wykonując swój największy przebój – "Jej portret" autorstwa Jonasza Kofty i Włodzimierza Nahornego. Wykonanie to szybko zyskało miano kultowego. Od tego czasu kariera Bogusława Meca rozwijała się w zawrotnym tempie. Powstały kolejne popularne utwory – "Na pozór", "Zgubiłem się", "Może znajdę" i "Z wielkiej nieśmiałości mej".

Największe sukcesy Mec odnosił w latach 70-tych. W kolejnej dekadzie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, zniknął z polskiej sceny na której już nie potrafił się do końca odnaleźć. Wrócił do malarstwa i rozpoczął serię recitali, podczas których można było nie tylko posłuchać jego śpiewu, ale również poznać jego obrazy.

W 2008 roku ukazała się do tej pory ostatnia płyta Bogusława Meca "Mec-Duety". Na krążku znalazły się utwory wykonane przez piosenkarza m.in. z Justyną Steczkowską, Krzysztofem Kiljańskim oraz Anną Marią Jopek.

Reklama

W tym samym roku artysta zapowiedział, że ma w planach wydanie kolejnego albumu "Mec-Ego". Na razie płyta nie ujrzała światła dziennego. Tymczasem, w 2011 roku Bogusław Mec nagrał z zespołem Frument Project i kompozytorem Krzysztofem Loganem Tomaszewskim utwór "Stare Buty van Gogha".

W 2001 roku Bogusław Mec zachorował na białaczkę. Mimo, że lekarze oceniali jego przypadek jako ciężki, artysta nie dał za wygraną chorobie. Za sobą ma udany przeszczep szpiku kostnego. Chociaż w ostatnich latach w mediach pojawiały się informacje o nawrocie raka, artysta "bierze to paskudztwo za rogi", walczy i wspiera innych, którzy cierpią na choroby nowotworowe. Niedawno za pośrednictwem mediów dodawał otuchy koledze, aktorowi Jerzemu Stuhrowi, u którego nowotwór wykryto w ubiegłym roku.