Od kiedy w referendum Brytyjczycy zdecydowali, że pragną wyjść z Unii Europejskiej, kurs ich waluty - funta, zanurkował. Od kilku dni poznajemy nowe minima - dziś na rynku między bankowym za 1 funta trzeba było płacić nawet 5,16 - 5,17 złotego. To oznacza, że od końca maja funt stracił w stosunku do złotówki aż 65 grosze.

Reklama

Cieszy to melomanów, którzy masowo ruszyli na zakupy do brytyjskich sklepów internetowych. Nie w każdym przypadku się to opłaca - kupno pojedynczej płyty ze względu na koszty wysyłki nie jest jeszcze opłacalne, ale przy większych zakupach zaczyna się to kalkulować.

Oto kilka porównań.
Cena w Polsce jest najtańszą podawaną według ceneo, cena w Wielkiej Brytanii to wartość z Amazona po przeliczeniu na złotówki wg. kursu z 7 lipca.

Adele "25"
Cena w Polsce - 51, 99 złotych
Cena w Wielkiej Brytanii - 41,28 zł

Red Hot Chili Peppers "The Gataway"
PL - 55,57 zł
UK - 51 zł

Reklama

Radiohead "A Moon Shaped Pool"
PL - 55,99 zł
UK - 46,53 zł

Reklama

Twenty One Pilots "Blurryface"
PL - 35,98 zł
UK - 25,85 zł

Biorąc pod uwagę cenę wysyłki na poziomie 3-4 funtów (15-20 złotych) wystarczy zakup kilku płyt, by było taniej niż w Polsce. Ale należy też pamiętać, że za wysyłkę w Polsce też trzeba zapłacić.

Podobnie sprawa się ma z filmami - tu jednak należy pamiętać, że duża cześć sprzedawanych w Wielkiej Brytanii DVD i Blu-Ray jest bez napisów (nie wspominając o lektorze) w języku polskim.

Według analityków finansowych tendencja spadkowa na funcie może się utrzymać - a to oznacza, że ci, którzy wybierają zakupy w Wielkiej Brytanii będą w najbliższym czasie oszczędzać.