Z pierwszych informacji wynikało, że nowy singiel Jacksona ujrzy światło dzienne w dniu premiery filmu o nim, czyli 28 października. Jednak we środę 23 września wytwórnia Sony Music podała przyspieszony termin wydania piosenki promującej pośmiertne wydawnictwo Michaela. W dniu premiery filmu zadebiutuje cały, dwupłytowy album.

"Ta piosenka ["This Is It" - przyp.] raz jeszcze opisuje to, co świat już wiedział - że Michael jest jednym z naszych najwspanialszych darów od Boga" - powiedział jeden z wieloletnich współpracowników Jacko, John McClain.

Singiel, jak donosi Sony, pojawi się na dwupłytowym albumie. "Na pierwszej płycie pojawią się największe hity Michaela w takich aranżacjach, w jakich można je będzie usłyszeć w filmie. Krążek zamkną dwie wersje kawałka "This Is It", który również w filmie pojawi się w końcowych sekwencjach. W chórkach będzie można usłyszeć braci Jacksona".

Druga płyta ma zawierać niepublikowane wersje niektórych klasyków Michaela oraz poruszającą deklamację wiersza zatytułowanego "Planeta Ziemia". Do płyt zostanie dołączona także 36-stronicowa książeczka z ekskluzywnymi zdjęciami Michaela, jednymi z ostatnich w jego życiu.