Kanye West zaczynał jako producent nagrań Jermainego Dupri i Foxy Brown, ale dopiero wciągnięcie do stajni Roc-A-Fella Records stało się dla niego prawdziwym startem do kariery. W 2001 roku, szef wytwórni – Jay-Z – powierzył Westowi produkcję czterech utworów na swoim, jak się później okazało, klasycznym i genialnym albumie "The Blueprint". Na wydanej rok później kontynuacji, West odpowiadał za trzy utwory, w tym za największy przebój, "03 Bonnie & Clyde".

Reklama

Ta współpraca trwa już dekadę. West produkuje utwory Jayowi i pojawia się na jego płytach. Aktualnie duet pracuje nad albumem "Watch The Throne", którego premiera przewidziana jest na ten rok. Lata 2003-2004 to dla Westa produkcja pojedynczych utworów m.in. dla Beyonce i Ludacrisa, ale przede wszystkim praca nad własnym solowym debiutem – nie tylko w roli producenta, ale także w roli rapera.

"The College Dropout" ukazało się w roku 2004 i z miejsca stało się wydarzeniem. Jay-Z, który wtedy przechodził na emeryturę, niejako namaścił Westa na swojego następcę. Po wydaniu debiutu Kanye nie zwolnił tempa, szybko zaproponował kontynuację, z przebojowymi "Gold Digger" i "Touch The Sky" na czele. Album "Late Registration" był naturalną konsekwencją pierwszej płyty, ale wydany już w 2007 roku "Graduation" to już popis producenckich możliwości i także wyraz nowych muzycznych fascynacji Westa. Na albumie zaczęły pojawiać się syntezatorowe motywy, a na fragmencie przeboju francuskiego duetu Daft Punk "Harder, Better, Faster, Stronger" zbudowano najważniejszą kompozycję albumu – "Stronger".

Filtr z syntetycznym brzmieniem był tylko przystawką przed albumem "808's & Heartbreak". Album został w całości nagrany przy użyciu automatu perkusyjnego Roland TR 808 oraz auto-tune'a. Tym samym West po raz kolejny nadał muzyce nowy kierunek. 22 listopada 2010 pojawił się ostatni album artysty, "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" i stało się jasne, że mamy do czynienia z najlepszym albumem roku i jednym z najważniejszych wydawnictw w historii muzyki pop. Płyta jako pierwszy od kilku lat album współczesnego artysty dostała maksymalną notę w recenzji prestiżowego i niezwykle krytycznego portalu pitchfork.com.

Coke Live Music Festival odbędzie się w 19 i 20 sierpnia w Krakowie. Na imprezie wystąpią także Kid Cudi, You Me At Six, White Lies, The Kooks i Interpol.