Brytyjczycy zagrają w Jarocinie m.in. przebojową piosenkę "It's A Party". Można się spodziewać, że fani usłyszą też kilka innych, nowych utworów z albumu "Money And Celebrity", którego premiera przewidziana jest na jesień tego roku. Producentem krążka jest jeden z najwybitniejszych angielskich producentów Stephen Street.

The Subways zaczynali pod nazwą Mustardseed od grania Nirvany i punku w saloniku Billy'ego i Josha. Kapela często zmieniała nazwę. Na początku muzycy grywali tylko w okolicach Londynu. Duży rozgłos przyniósł im występ w odcinku popularnego amerykańskiego serialu "Życie na fali", w którym zagrali "Rock & Roll ueen" i "Oh Yeah" oraz "I Want to Hear What You Have Got to Say".

Oprócz Jarocinia, gdzie The Subways zostali przyjęci owacyjnie, zespół zagrał w 2009 r. na XV Przystanku Woodstock, a w ubiegłym roku w Krakowie i warszawskiej Stodole.

W tym roku w Jarocinie zagraj też: Apocalyptica, Anti Flag, Bad Religion, Dżem, Myslowitz i Armia. Wystąpi też sześć kapel amatorskich, z których najlepsza otrzyma nagrodę publiczności – Złotego Kameleona.

Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. Od 1980 r. festiwal przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a później – w Festiwale Muzyków Rockowych.

Ostatni z nich odbył się w 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją i imprezę przywrócono dopiero w 2005 r.

Tegoroczny festiwal potrwa do 17 lipca.