Będzie to specjalny punkt imprezy – wielkie święto polskiego jazzu i wymarzony sposób na uczczenie 70. urodzin światowej klasy trębacza i najbardziej rozpoznawalnego polskiego jazzmana w Stanach Zjednoczonych. Główną gwiazdą będzie Quincy Jones, który wystąpi w naszej części Europy po raz pierwszy.

Reklama

Quincy Jones karierę zaczynał w latach 50. – pracował wówczas z takimi artystami jak Sarah Vaughan, Ray Charles, Duke Ellington czy Dinah Washington. W latach 60. rozwijał się jako kompozytor, producent i aranżer (w połowie dekady przez trzy lata pracował z Frankiem Sinatrą: jego aranżacja "Fly Me To The Moon" była odtworzona na Księżycu tuż po lądowaniu w 1969 roku). W tym samym roku nagrał własną płytę "Walking in Space", na której połączył brzmienia rockowe, popowe i R&B. Wkrótce potem produkował nagrania Arethy Franklin i aranżował muzykę dla Paula Simona.

Lata 70. i początek 80. to czas, w którym z uwagi na poważne problemy zdrowotne Jones zmniejszył liczbę swoich projektów na rzecz ich rozmachu. Wyprodukował trzy wielkie albumy Michaela Jacksona, w tym sprzedany w 46 milionach kopii "Thriller" (1982). Był dyrygentem i producentem historycznego wykonania "We are the World" (1985, ponad 20 milionów sprzedanych kopii piosenki). W 1991 roku Quincy Jones wykonał ukłon w stronę coraz częściej zaniedbywanych przez siebie fanów jazzu, nagrywając i dyrygując jeden z ostatnich wielkich występów Milesa Davisa – "Miles and Quincy Live At Montreux". Na płycie "Q's Jook Joint" (1995, 7 nominacji do Grammy) Jonesowi udało się zebrać takich artystów jak Bono, Ray Charles, Phil Collins, Coolio, Gloria Estefan, Herbie Hancock, Barry White i Stevie Wonder.

Od drugiej połowy lat 90. Quincy Jones koncentruje się przede wszystkim na produkowaniu muzyki. Jones napisał 33 ścieżki dźwiękowe do filmów pełnometrażowych – ma na swoim koncie 7 nominacji do Oscara, w tym za "The Pawnbroker" (1964) i "Z zimną krwią" (1967).

Obok gospodarza i największej gwiazdy publiczność będzie miała okazję podziwiać jedną z najlepszych orkiestr jazzowych Europy, Bigband Radia Północnych Niemiec i wspaniały skład Tomasz Stańko Project. Pozostali wykonawcy to: Stanisław Sojka, wspaniały kameruński basista Richard Bona, Chaka Khan, Kayah, Monika Brodka, Mika Urbaniak oraz R.U.T.A. Beat i Power of the Horns Brass Ensemble.

Koncert Stańko + odbędzie się na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wstęp na imprezę jest wolny.