James Blake właśnie wydał drugi studyjny album zatytułowany "Overgrown", ale przez ponad dwa lata, które minęły od premiery debiutanckiego "James Blake", artysta nie dał o sobie zapomnieć. Intensywnie koncertował, wydawał single i EP-ki, czasem pod innymi pseudonimami i przede wszystkim zróżnicowane stylistycznie. Wszystkie ruchy zdawały się przygotować zarówno samego artystę, jak i publiczność, na tę drugą płytę, która, jak sam przyznał, miała być "prawdziwie jego". Skomponowana i wyprodukowana w całości przez Blake'a "Overgrown" tylko w dwóch momentach wspiera się innymi twórcami – Brianem Eno i raperem RZA.

Reklama

Jessie Ware swoją karierę zaczynała u boku Jacka Penate i SBTRKT-a. Szybko zdecydowała się na solową karierę, zmyślnie poruszając się na styku elektroniki, R&B i nowoczesnego popu. Kompozycje zapewniali jej najzdolniejsi młodzi producenci, z Julio Bashmorem na czele. Muzyka Jessie Ware ma jeszcze jedną, niecodzienną jak na te czasy cechę – łączy pokolenia – zarówno te zakochane w głosie Sade, jak i te dla których historia kobiecego popu zaczyna się na debiutanckiej płycie Robyn. Po raz pierwszy wystąpiła w naszym kraju w ubiegłym roku na festiwalu Open'er, jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty. Album "Devotion" ukazał się w sierpniu 2012 roku, a Polska była pierwszym krajem, w którym pokrył się złotem.

Archive to zespół, który w Polsce nie wymaga żadnej rekomendacji. Formacja świętująca w przyszłym roku 20-lecie powstania od blisko dekady jest jedną z najpopularniejszych w naszym kraju. Wszystko za sprawą singla "Again" pochodzącego z trzeciego studyjnego wydawnictwa grupy - "You All Look the Same To Me". Utwór przez ponad rok utrzymywał się na liście przebojów radiowej "Trójki", co przyniosło Archive gigantyczną popularność, większą nawet niż w ich rodzimej Wielkiej Brytanii. Polska ekspansja Archive przypadła na moment stylistycznej zmiany w muzyce zespołu. Formacja odchodziła od trip-hopu i elektroniki na rzecz rocka progresywnego i psychodelii, czego zresztą dowodem była 16-minutowa wersja "Again". Kolejne albumy, zwłaszcza "Lights" i "Controlling Crowds" potwierdzały słuszność obranej drogi, bo mimo zmian w składzie, formacja świetnie radziła sobie na listach sprzedaży, zdobywając pozytywne recenzje. Ostatnie dokonania Archive są kolejnym "początkiem" dla londyńskiego zespołu. Nowa wytwórnia, nowi współpracownicy i nowy album. Wydany w sierpniu "With Us Until You're Dead" uzupełnia ośmioalbumową dyskografię Archive.

Wcześniej udział w Burn Selector Festival 2013 potwierdził duet The Knife. Impreza odbędzie się w dniach 6 i 7 września w Warszawie.