Grupa The Waterboys powstała w 1981 roku w Londynie. Swoją nazwę zaczerpnęła od piosenki "The Kids" Lou Reeda oraz fascynacji twórców motywami morskimi. Zespół powołali do życia trzej młodzi Szkoci: Mike Scott, Anthony Thistlethwaite i Kevin Wilkinson. Z biegiem czasu szeregi zasilili Karl Wallinger i Roddy Lorimer. W marcu 1983 ukazał się ich singel "A Girl Called Johnny" stworzony w hołdzie Patti Smith. W lipcu tego samego roku swoją premierę miała debiutancka płyta "The Waterboys", która wpisuje się w nurt New Wave.

Reklama

Ostatnim studyjnym albumem w dyskografii The Waterboys jest "Modern Blues", który ukazał się w 2015 roku. Muzycy postawili na klasyczne rockowe granie. Udowodnili nim, że takiego rocka grają jedynie The Waterboys. Płyta nagrana została w Nashville z takimi artystami, jak legendarny basista David Hood (Muscle Shoals), gitarzysta Zach Ernst (Black Joe Lewis, The Relatives), perkusista Ralph Salmins (Paul McCartney, Madonna), długoletni współpracownik Waterboys, Steve Wickham oraz pochodzący z Memphis, klawiszowiec "Brother" Paul Brown.

Muzyka The Waterboys to istny tygiel, łączący w sobie alternatywnego rocka, bluesa, muzykę folkową oraz hard rocka, okraszony nutą poezji śpiewanej. Popularność i zasięg zespołu nigdy nie był większy niż teraz. W swoich poetyckich tekstach Mike Scott porusza tematy socjologiczne, historyczne, problemy wiary, duchowości, a także tematy osobistych tragedii, rozterek miłosnych, marzeń i snów. Swoimi utworami często wyraża także uwielbienie i uznanie dla innych artystów.

Pierwszy polski koncert The Waterboys odbędzie się 6 czerwca w warszawskim klubie Progresja Music Zone.