Ghost będzie promować swój ostatni, znakomity album "Meliora". W rodzimej Szwecji, ale też Finlandii płyta znalazła się na pierwszym miejscu notowań sprzedaży, i to nie działów rock/metal, ale płyt w ogóle. Krążek zdobył także uznanie poza Skandynawią, czego ukoronowaniem była nagroda Grammy dla najlepszej płyty hard rock/metal. Dotarł również do ósmego miejsca listy Billboardu.

Reklama

Sławę przyniosła Ghost jednak nie tylko eklektyczna muzyczna mieszanka ciężkich dźwięków z melodyjnymi balladami, a nawet chórem. Ghost stał się rozpoznawalny także ze względu na swój specyficzny wizerunek. Lider o przydomku Papa Emeritus III wygląda jak duchowny z horrorów. Pozostali muzycy nazywają się Bezimiennymi Upiorami – Nameless Ghouls i są ubrani w metaliczne maski z rogami. Wszyscy ukrywają swoją tożsamość. Ten kostiumowy teatr robi na scenie niesamowite wrażenie, tym bardziej że potęgowany jest grą świateł i scenografią przenoszącą widzów do jakiejś złowieszczej katedry. Jak sami przekonują, chcą swoim wizerunkiem prowokować pewne niewygodne pytania, ale też dzięki niemu tworzą wyjątkową koncertową atmosferę.

Nie gorzej na koncertach radzi sobie powstała już niemal 20 lat temu również eklektyczna, choć nie tak teatralna Gojira. Francuzi gościli u nas kilkukrotnie i za każdym razem dawali porywające koncerty. Teraz zagrają m.in. piosenki z albumu "Magma", który ma ukazać się w połowie czerwca.

Do fanów obu kapel należą chociażby członkowie Metalliki (Gojirę zabrali na wspólną trasę, a Ghost według Jamesa Hetfielda wprowadził do muzyki metalowej porywającą świeżość i oryginalność). Warto przekonać się na żywo, dlaczego?

Ghost | Warszawa, Stodoła | 30.05

Gojira | Warszawa, Stodoła; Kraków, Kwadrat | 31.05, 1.06