Podczas koncertu wykonanych zostanie dziesięć utworów z repertuaru artysty. Interpretować je będą: Ewa Błaszczyk, Kasia Kowalska, Joanna Trzepiecińska, Ola Gintrowska, Piotr i Wojciech Cugowscy, Maciej Miecznikowski, Krzysztof Napiórkowski, Julia Gintrowska. Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wystąpi pod batutą Piotra Staniszewskiego. Po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda im. Przemysława Gintrowskiego - wyróżnienie dla osoby lub instytucji stojącej - w ocenie Kapituły - na straży prawdy i umiłowania wolności, swą działalnością wpisującej się w hasło "A jednak coś po nas zostanie". Koncert wyreżyserują Jarosław Kilian i Gabriela Gusztyn-Popławska, a autorem aranżacji jest Jan Stokłosa.

Reklama

"Z utworów Gintrowskiego tworzonych w ciemnych latach komunizmu przebijało umiłowanie wolności i niezależności oraz marzenie o wolnej Polsce" - takimi słowami żegnano go po śmierci w 2012 r.

Organizatorem koncertu i pomysłodawcą nagrody jest Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego, której celem jest promocja i popularyzacja twórczości artysty, kultury i sztuki muzycznej oraz talentów muzycznych; wspieranie edukacji muzycznej i działanie na rzecz rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Fundację powołali członkowie najbliższej rodziny pieśniarza.

Koncert odbędzie się w przededniu 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. "Upamiętniając osobę Gintrowskiego, oddajemy jednocześnie cześć ofiarom tamtych czasów i przypominamy o ich tragizmie wprost, unikając wszechobecnej tendencji do relatywizowania wydarzeń z 1981 r. Słowa pieśni z tamtych lat nie oszukują i nie pozostawiają złudzeń. Warto, by je wciąż przypominać kolejnym pokoleniom" - czytamy na stronie Fundacji.

Przemysław Gintrowski – muzyk, kompozytor, bard, który swą pieśnią dotykał ważnych spraw narodu, społeczeństwa, jednostki. Wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim tworzył programy poetyckie, z których najbardziej znanym są "Mury". Tytułowy utwór stał się nieformalnym hymnem "Solidarności". Z Kaczmarskim nagrał także "Muzeum" i "Raj". Wspólnie koncertowali.

Przemysław Gintrowski urodził się 21 grudnia 1951 roku w Stargardzie Szczecińskim. W warszawskim liceum im. T. Reytana był współtwórcą Harcerskiej Rozgłośni Muzycznej. W 1968 r. założył zespół muzyczny „Między niebem a ziemią”. W 1973 r. ukończył Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej i rozpoczął studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Trzy lata później zadebiutował na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką „Epitafium dla Sergiusza Jesienina”. W 1979 r. razem z Jackiem Kaczmarskim oraz Zbigniewem Łapińskim, zaprezentował „Mury”.

Reklama

W 1981 roku wspólnie z Kaczmarskim otrzymał II nagrodę w konkursie kabaretowym festiwalu opolskiego za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” oraz nagrodę na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego trio rozpadło się - Kaczmarski akurat był we Francji, a Gintrowski w Polsce, bez paszportu.

Od tej pory występował po domach, salach parafialnych, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Potrafił koncertować, dowiadując się o występie z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Pisał muzykę do tekstów Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Jerzego Czecha, Tomasza Jastruna, Tadeusza Nowaka. W studiu nagrań warszawskiej Akademii Muzycznej udało mu się nagrać program "Raport z oblężonego miasta". Podczas realizacji oprawy muzycznej filmu "Matka Królów" Janusza Zaorskiego, nielegalnie nagrał program "Pamiątki". Kasety z jego piosenkami wydawane były nielegalnie ("bez wiedzy i zgody autora"), w tzw. "drugim obiegu" ignorującym państwową cenzurę.

W 1991 roku razem z Kaczmarskim i Łapińskim nagrali w białostockim Teatrze Dramatycznym program "Mury w Muzeum Raju", będący połączeniem trzech wspólnych przedsięwzięć z przeszłości. Dwa lata później stworzyli nowy program: "Wojna postu z karnawałem" - Po tournee zakończyli współpracę.

Wydał później jeszcze cztery indywidualne płyty: "Odpowiedź" (2000 r.), "Pokolenie" (2003), "Tren" (2008) i "Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki" (2009).

Skomponował muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali m.in. do "Nadzoru" Wiesława Saniewskiego, "Zmienników" Stanisława Barei, "Taty" Macieja Ślesickiego - swym doświadczeniem w tej dziedzinie dzielił się już później ze studentami Warszawskiej Szkoły Filmowej.

W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 20 października 2012 roku, po ciężkiej chorobie. Miał 61 lat.

Koncert "Gintrowski - a jednak coś po nas zostanie" odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia 2016 o godz. 20-tej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.