"Pierwszym akordem festiwalu będzie wydarzenie absolutnie bez precedensu, stanowiące niespotykane dotąd zakrzywienie geograficzno-muzyczne. (...) To za sprawą Hejnału Mariackiego odgrywanego z wieży kościoła Marcina Lutra. Jej wysokość - 42 metry - gwarantuje, że dźwięki hejnału słyszalne będą niemal w całym mieście, a na linii brzegowej odbędzie się niezwykły pojedynek: Hejnał Mariacki vs. szum fal" – poinformował rzecznik 5. Grechuta Festival Daniel Źródlewski. Zaznaczył, że tak będzie codziennie w południe podczas trwania festiwalu.

Reklama

Jednym z głównych punktów wydarzenia będzie konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. Dziesięcioro artystów zaśpiewa we wtorek o godz. 18 w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu. Finalistów będzie oceniać jury, wśród którego znajduje się pomysłodawczyni festiwalu, żona poety, Danuta. Najlepsi z nich wystąpią podczas "Markowej Gali" w czwartek. W koncercie zaśpiewają też m.in. Natalia Niemen, Mateusz Ziółko czy Kasia Cerekwicka. Akompaniować będzie zespół byłych muzyków zespołu Anawa pod kierownictwem Pawła Piątka.

W programie znalazły się też koncerty poświęcone Grechucie, a także innym polskim autorom piosenek: aktorka Barbara Lubos przy akompaniamencie Adama Snopka zaśpiewa w środę utwory Grechuty, Agnieszki Osieckiej i Jacka Kaczmarskiego.

Dwa kameralne koncerty z piosenką poetycką zagrają aktorka Sylwia Różycka, której towarzyszyć będzie Krzysztof Baranowski. Jeden z koncertów odbędzie się obok świnoujskiej plaży.

Organizatorzy zaplanowali też koncerty "Grechuta: muzyczna retrospektywa" (zapowiadany jako "kalejdoskop twórczości Marka Grechuty w nowych aranżacjach") czy koncert zespołów Sound’n’Grace i Kapeli Maliszów.

W ostatnim dniu festiwalu jego uczestnicy będą mogli usłyszeć m.in. Hannę Banaszak, aktorkę Martę Honzatko i Jana Kantego Pawluśkiewicza z towarzyszeniem zespołu pod kierownictwem Pawła Piątka w koncercie "Muzyka filmowa i niefilmowa".

Na zakończenie wydarzenia zabrzmi też koncert "Tribute to Zbigniew Wodecki" z Alicją Majewską, Kasią Cerekwicką, Jackiem Wójcickim i Włodzimierzem Korczem.

Reklama

Muzyce towarzyszyć będą wystawy: malarstwa i rysunków Erny Rosenstein z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie "Wyspy wieczorne" oraz fotografii Zofii Rydet "Portret krakowski".

Spotkania, poświęcone polskiej piosence literackiej, "Poeci Piosenki – Antydyskoteka" poprowadzi dziennikarka muzyczna Teresa Drozda. Jak zapewnili organizatorzy, będą to "opowieści o autorach, kompozytorach i wykonawcach wybranych utworów, anegdoty, rys historyczny i niespodziewane skojarzenia".

Marek Grechuta pierwsze sceniczne kroki stawiał w Świnoujściu na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA – tutaj też odnosił sukcesy. Świnoujski amfiteatr nosi jego imię od 2014 r.

Piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz urodził się 10 grudnia 1945 r. w Zamościu. Z wykształcenia był architektem. Na przełomie 1966 i 1967 r. wstąpił do Kabaretu Anawa, z którym wystąpił m.in. na festiwalu w Opolu. W późniejszych latach występował też m.in. w Piwnicy pod Baranami i w Hotelu pod Różą. Jest autorem takich utworów jak "Będziesz moją panią", "Dni, których nie znamy", "Wiosna – ach to ty", "Nie dokazuj" czy "Świecie nasz". Artysta zmarł 9 października 2006 r. w Krakowie.