Legenda muzyki soul – Stevie Wonder odbierze wyróżnienie w kategorii ikona podczas oficjalnej ceremonii rozdania nagród muzycznych, 2012 Billboard Music Awards. Uroczysta gala odbędzie się 20 maja w Las Vegas.

Artysta został uhonorowany tą prestiżową nagrodą nie tylko ze względu na niesamowite dokonania muzyczne, ale także z uwagi na działalność humanitarną na przestrzeni lat.

62-letni Stevie Wonder wielokrotnie angażował się w kampanie uświadamiające społeczeństwo na temat AIDS, akcje społeczne przeciwko uzależnieniom od narkotyków, alkoholu, jazdy po pijanemu, a także przeciw przemocy. Jako niewidomy muzyk z wielkim zaangażowaniem brał również udział w zbiórkach funduszy dla niewidomych dzieci, a także bezdomnych.

Stevie Wonder jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich artystów. Niewidomy od urodzenia wokalista, autor piosenek, multiinstrumentalista. W swojej twórczości miesza soul, funk i pop z rockiem, jazzem, reggae, R&B i muzykę afrykańską.

Już w wieku 4 lat nauczył się grać na pianinie, perkusji i harmonijce ustnej. Jego pierwszym idolem, do którego zresztą bywał na początku kariery porównywany, był Ray Charles.

W roku 1962 ukazała się pierwsza płyta Stevie'ego – "The Jazz Soul of Little Stevie". Pod pseudonimem Little Stevie ukazały się także kolejne krążki: "The Tribute to Uncle Ray" i "The 12 Year Old Genius" z lat 1962 i 1963.

Wokalista na scenę powrócił z albumem "Uptight (Everything's Alright)" w 1966 roku, występując odtąd jako Stevie Wonder. Trzy lata później nagrał piosenkę "My Cherie Amour", która do dziś jest jednym z najczęściej prezentowanych przez rozgłośnie radiowe utworów tego artysty. W sumie muzyk wydał około 30 solowych albumów, w tym m.in.: wielokrotnie nagradzane "Fulfillingness' First Finale" i "Looking Back".

Wonder współpracował także z wieloma muzykami pochodzącymi z różnych stron muzycznej sceny. Do największych wspólnych przebojów należała piosenka "Ebony and Ivory" śpiewana wspólnie z Paulem McCartneyem oraz "That's What Friends Are For" z Dionne Warwick, Eltonem Johnem i Gladys Knight. Wokalista nagrywał także z Johnem Lennonem, Bobem Dylanem, Michaelem Jacksonem, Snoop Doggiem, Busta Rhymesem, Beyonce, Herbie Hancockiem i dziesiątkami innych.

Do najbardziej znanych piosenek muzyka należą między innymi: "Isn't She Lovely", "I Wish", "Living for the City", "For Your Love", "Superwoman (Where Were You When I Needed You)", "You Are the Sunshine of My Life", "I Just Called To Say I Love You", za którą wokalista otrzymał Oscara.